Građani Bosne i Hercegovine pokazuju Europi kako izbjeći put u pravu katastrofu. Sarajevo je prava slika ne tako davne prošlosti Europe i također može biti ogledalo budućnosti, piše u svojoj kolumni za britanski Guardian Igor Štiks
Gotovo 20 godina nakon Daytonskog mirovnog sporazuma čini se kao da su lokalne elite i međunarodni igrači postigli konsenzus samo u jednoj stvari, a to je kako brzo vratiti kapitalizam. Tako je masovna privatizacija dovela do gotovo potpune deindustrijalizacije, prenosi Klix.ba
Rezultat toga su etno-nacionalističke elite, uvelike odgovorne za rat, a opet nagrađene u miru. To je elita koju međunarodna zajednica i EU, preko svojih marginalnih političara koje šalju u svojstvu 'visokih predstavnika', tretiraju kao glavne partnere.
No postoji velika razlika u neredima u BiH i onima koji su se događali u drugim europskim gradovima. U BiH se nije dogodila pobuna diskriminiranih grupa koje se teritorijalno nalaze na periferiji velikih gradova. To je pobuna cijele populacije koja je živjela u bijedi, političkoj, ekonomskoj i društvenoj.
Upravo zbog toga BiH je slika budućnosti Europe: neukrotiva populacija izmorena mjerama štednje i prepuštena sama sebi nakon raspada i ostataka socijalne države, bez izgleda za ekonomski rast, na čelu sa sumnjivom elitom.
Više možete pročitati ovdje