Ivica Plišić, direktor Hrvatskih voda, kazao je, gostujući u 'Hrvatskoj uživo' na HTV-u, kako je 'bilo samo pitanje trenutka gdje će nasip puknuti jer nije bio predviđen da zadrži toliku količinu vode koja je bila metar preko njegove krune'
Dodao je kako je nasip pukao na nekoliko mjesta na hrvatskoj i na bosanskoj strani, kao i nizvodno u Srbiji.
'Palo je toliko kiše da su se rijeke iz Bosne počele izlijevati. Nasip je bio opterećen s metar vode više nego što je predviđen izdržati. Natopljeno je bilo dvjesto kilometra nasipa', kazao je Plišić.
Upitan kako se moglo dogoditi da pukne nasip koji je obnovljen prije četiri godine i u čije je obnavljanje uloženo 22 milijuna kuna, Plišić je ponovio kako je palo puno kiše i kako je bila riječ o elementarnoj nepogodi.
Istaknuo je da se četiri tisuće kilometra nasipa redovno kontrolira i održava, a na pitanje je li do pucanja došlo zbog pretjeranog vađenja šljunka na tom mjestu, kazao je da je dobio tu informaciju, ali da, prema saznanjima iz svoje tvrtke, nitko to nije bio prijavio.
'Čovjek koji je to rekao kada sam bio na terenu, rekao je da je to prijavio policiji i sad provjera mora ići na tu stranu', kazao je Plišić i dodao da su na obnovi nasipa radili Vodoprivreda Vinkovci, Vodoprivreda Slavonski Brod i Osijek Koteks.
Da iskapanje šljunka nije dovelo do pucanja nasipa u Rajevu Selu, tvrde i u Hrvatskim autocestama (HAC). Ta tvrtka danas je opovrgnula tvrdnje da je do puknuća nasipa u Rajevom Selu, uslijed čega je poplavljeno više naselja u Vukovarsko-srijemskoj županiji, došlo zbog iskapanja šljunka za izgradnju dionice autoceste Sredanci - Svilaj.
'Šljunčani materijal koji je ugrađen u dionicu Sredanci - Svilaj nije ilegalno iskapan iz nasipa koji su gradile Hrvatske vode 2011', ističe HAC u priopćenju kojim je reagirao na tvrdnje iz pojedinih medija.
HAC je investitor izgradnje dionice autoceste Sredanci - granica BiH, a u priopćenju navodi koje su tvrtke izvođači radova i odakle su nabavljale šljunak za izgradnju autoceste.
Navodi tako da je na dionici Sredanci - Svilaj izvođač radova Poslovna udruga koju čine tvrtke Osijek Koteks i Ingra te da one dopremaju nasipni materijal s odobrenih pozajmišta (mjesto s kojeg se uzima prirodni materijal za nasipavanje pri gradnji nasipa i brana).
Osijek Koteks, kao vodeći partner, materijal je dopremao iz Kamenoloma Vetovo, Deponija šljunčanog materijala Velika Kopanica, Pozajmišta šljunčanog materijala Mlinište (općina Odžak, Republika BiH), Kamenoloma Podcrkavlje pozajmište Mlada vodica, kao i pjeskovito-zemljani materijal iz iskopa kanala Dunav - Sava po odobrenju projektanta.
Ingra je nasipni materijal nabavljala iz Pozajmišta šljunčanog materijala Mlinište (Rijeka Bosna, Federacija BiH).
Od svih odobrenih pozajmišta, navodi HAC, izvođač radova trenutačno doprema šljunčani materijal samo iz pozajmišta Mlinište u općini Odžak.