Američki državni tajnik Antony Blinken rekao je u ponedjeljak da je 10.000 pripadnika Islamske države i dalje u zatočeništvu u logorima koje drže Sirijske demokratske snage (SDF) pod kurdskim vodstvom te da je situacija "neodrživa".
Govoreći na početku sastanka u Rimu za obnovu međunarodnih napora u borbi protiv islamističkih milicija, Blinken je rekao da Washington i dalje poziva zemlje, uključujući 78 država članica koalicije protiv Islamske države, da prime nazad svoje državljane koji su se pridružili IS-u.
"Ta je situacija jednostavno neodrživa. Ne može trajati unedogled. Sjedinjene Države pozivaju zemlje podrijetla, uključujući koalicijske partnere, da prime nazad, rehabilitiraju i gdje je primjenjivo kazneno gone svoje državljane", rekao je u otvorenom obraćanju Blinken.
Za drugi ključni element trajnog poraza Islamske države potrebno je riješiti prijetnje skupine izvan Iraka i Sirije, naime u Africi, rekao je Blinken.
Izvorno izdanak Al Kaide, Islamska država osvojila je velike dijelove Iraka i Sirije od 2014. godine, namećući vladavinu terora s javnim odrubljivanjem glave i napadima pristaša u inozemstvu.
Islamska država proglašena je vojno poraženom 2017. godine, ali od tada vodi stalnu pobunu preko dijelova sjevernog Iraka i porozne granice sa susjednom Sirijom.
Posljednjih mjeseci počinjeno je više od 25 smrtonosnih napada koje irački dužnosnici pripisuju ekstremistima Islamske države. U bombardiranju prepune bagdadske tržnice u siječnju poginulo je više od 30 ljudi.
Američki državni tajnik sastao se i s papom Franjom, no pojedinosti razgovora nisu došle do javnosti. Glasnogovornik Matteo Bruni rekao je samo da je atmosfera razgovora bila srdačna.
Blinken je najviše rangirani dužnosnik Bidenove administracije s kojim se Papa susreo nakon inauguracije u siječnju.
Posjet slijedi nakon konferencije na kojoj su američki biskupi glasali za izradu izjave o zajedništvu kojom bi se mogli opomenuti katolički političari, uključujući Biden, koji podržavaju pravo žene na pobačaj unatoč tome što se osobno protive toj praksi.
Biskupi su odlučili ići dalje s dokumentom, uglavnom zanemarujući vatikansko upozorenje da će uvelike poticati podjele.