rosvjed "Srbija protiv nasilja", 11. u nizu nakon dvije masovne pucnjave početkom svibnja, okončan je u subotu navečer u Beogradu blokadom autoceste Zagreb-Beograd-Niš u oba smjera
Prosvjednici su prošetali do Palače pravde gdje su zatražili učinkovitiji pravosudni sustav i rješavanje brojnih afera.
Također su zatražili da se pravosuđe pozabavi slučajem direktora Sigurnosne informativne agencije (BIA) Aleksandra Vulina, čija smjena je jedan od zahtjeva prosvjeda. Američko ministarstvo financija ga je u međuvremenu sankcioniralo, uz optužbe za poticanje ruskih "malignih" aktivnosti, te za veze s krijumčarima oružja i narkotika.
Nekadašnji sudac Vrhovnog suda Zoran Ivošević rekao je pred Palačom pravde da zadatak sudaca "nije da slušaju političare, kumove i klanove" već da "služe i sude po svojoj savjesti i zakonima".
Val masovnih prosvjeda potaknut je ubojstvom devetero učenika i zaštitara u beogradskoj osnovnoj školi 3. svibnja te osmero mladih u dva sela nadomak Beograda dan kasnije, a u te dvije masovne pucnjave ranjeno je 19 osoba, uglavnom osnovnoškolaca i mladih.
Zahtjevi građanskih prosvjeda, na koje je pozvala proeuropska oporba, su ukidanje nacionalne frekvencije privatnim provladinim komercijalnim televizijama Pink i Happy, gašenje tabloida koji promoviraju govor mržnje i nasilje, smjena ministra unutarnjih poslova Bratislava Gašića i direktora BIA-e Vulina, te uprave Radio-televizije Srbije kojoj se zamjera da ne izvještava u javnom interesu.
Večerašnji prosvjed u Beogradu trajao je dulje nego obično, završen je oko 22 sata.
Uniformirane policije, osim prometne koja je preusmjeravala promet u sporedne ulice i na alternativne pravce, nije bilo.
Prosvjedi su u petak i subotu održani u još desetak gradova Srbije, a idući skup zakazan je za subotu 22. srpnja.