EKSPLOZIJA NA JELAČIĆ PLACU

Bombaši iz Vodica pregovaraju o nagodbi

03.03.2014 u 12:39

  • +11

Suđenje bombašima s Jelačić placa

Izvor: Pixsell / Autor: Goran Jakus/PIXSELL

Bionic
Reading

Suđenje šestorici Vodičana zbog lanjskog postavljanja eksplozivne naprave na zagrebačkom Trgu bana Josipa Jelačića danas je odgođeno na zagrebačkom Općinskom kaznenom sudu, jer obrane i tužiteljstvo slučaj pokušavaju riješiti nagodbom

Odvjetnici optuženih obavijestili su sud da s tužiteljstvom pregovaraju o nagodbi, pa je sudac Dražen Kevrić odgodio raspravu za 2. travnja.

Neki od branitelja nadaju se da bi se s tužiteljstvom mogli nagoditi na uvjetne kazne, uz nadoknadu materijalne štete. Zbog postavljanja improvizirane eksplozivne naprave 23. siječnja prošle godine na središnjem zagrebačkom trgu optuženi su Tomislav Duvnjak (30), Domagoj Šprljan (32), Tomislav Strikoman (29), Ivan Tubić (32), Lovro Birin (30) i Ivan Šprljan (60).


U eksploziji nije bilo ozlijeđenih, a tužiteljstvo šestoricu Vodičana tereti da su ugrozili živote sedmero prolaznika. Optuženi su za dovođenje u opasnost života i imovine te pomaganje u tom nedjelu. Najviša zatvorska kazna za ta nedjela je pet godina.

Po optužnici, Duvnjak i Strikoman postavili su napravu ispred spomenika banu Jelačiću i spojili je na kabel koji je Tubić razvukao u prolaz Harmica, a Domagoj Šprljan je na napravu, koju je aktivirao Duvnjak, stavio sitno kamenje. Nakon eksplozije optuženi su navodno otišli na sendvič, a zatim su se kod prolaznika raspitivali o eksploziji.

Odgovornost za eksploziju u istrazi je preuzeo Duvnjak, koji je zajedno s Birinom eksploziv nabavio od Ivana Šprljana, oca drugoptuženog Domagoja. Mediji su pisali da su optuženi mahom iz uglednih obitelji, tzv. zlatna mladež, a nakon incidenta Vodice su na službenim internetskim stranicama objavile ispriku javnosti, posebice građanima Zagreba zbog uznemiravanja koje je izazvala skupina Vodičana.

Eksplozija na središnjem zagrebačkom trgu sredinom siječnja ove godine bila je treća u razmaku od samo dva tjedna, koja je tada odjeknula Zagrebom. Za druge dvije, znatno snažnije, ali također bez poginulih, optužen je Vojislav Blažević kojemu već traje suđenje.

Prema pisanju Večernjeg lista, Domagoj Šprljan dao je sljedeći iskaz: 'Tubić i ja htjeli smo ići kući, ali Duvnjak i Strikoman nagovarali su nas da ostanemo. Strikomanova ideja bila je da se pukne negdje u šumi u Maksimiru, Tubićeva da idemo bacati ispred Sanaderove kuće. Bila je to besmislena iracionalna glupost koja je završila kako jest. Nakon eksplozije smo se prestrašili, neko smo vrijeme bili na Trgu i vidjeli da se skuplja policija. Duvnjak je otišao po auto, došao po nas, izašao iz auta i otišao slikati i zafrkavati se s policijom.'

Prozvani Duvnjak preuzeo je odgovornost za eksploziju, jer je eksploziv bio kod njega i jer je on njime znao rukovati. Jedan od njegovih kolega 'bombaša' također ga je prozvao da je on 'zaslužan' što su upravo na Trgu bana Jelačića aktivirali improviziranu eksplozivnu napravu. 'Na Trgu nije bilo nikoga, to smo vidjeli, koliko god smo bili pijani, a ja i Strikoman bili smo najpijaniji. Nisam bio svjestan posljedica ni da netko može proći i da ga detonacija može ozlijediti', branio se Duvnjak.

Zbog Stirkomana je pak smijenjen dugogodišnji pročelnik šibenskog županijskog Zavoda za zapošljavanje Luka Petrina. Naime, mediji su otkrili da je zaposlio Strikomana u vodičkoj ispostavi HZZ-a.