požavajuća činjenica

Čelnik Židovske općine: Nismo daleko od toga da u Ustavu piše da smo nasljednici NDH-a

24.04.2025 u 20:14

Bionic
Reading

Židovska općina Zagreb i židovska vjerska zajednica Bet Israel obilježile su u četvrtak Jom Hašou, Dan sjećanja na žrtve holokausta, a predsjednik Židovske općine Ognjen Kraus tom je prigodom upozorio na nastojanja da se ukine Dan antifašističke borbe u Hrvatskoj

"Danas, pred 80. godišnjicu Dana pobjede, traži se ukidanje Dana antifašističke borbe. Jednog od najsvjetlijih dana ljudske povijesti. U Hrvatskoj se taj dan ne slavi. Za mnoge je to zapravo dan okupacije", rekao je predsjednik Židovske općine Zagreb Ognjen Kraus na Mirogoju gdje je Jom Hašoa tradicionalno obilježen ispred Mojsijeva spomenika.

Komisija Vice Vukojevića

Upozorio je na agresivnost povijesnih revizionista i šutnju koja brine, istaknuvši da mu se čini da nismo (u Hrvatskoj) "daleko od zahtjeva za promjenom Ustava i brisanja ZAVNOH-a te traženja da smo nasljednica Nezavisne Države Hrvatske, jedne od poraženih sila Osovine".

Kraus je u svom govoru rekao i da se polako, ali sigurno, brišu tragovi postojanja Židova u hrvatskim gradovima, pa podsjetio da je 1992. komisija na čelu s Vicem Vukojevićem utvrdila da je svega 240 Židova stradalo u Jasenovcu.

Nabrojao je niz zakona donesenih u posljednjih 30 godina u Hrvatskoj kojima se, po njegovu tumačenju, relativiziralo zločine počinjene u vrijeme NDH, primjerice zakon kojim vojska NDH dobiva mirovine i izjednačava se s borcima NOB-a te zakon kojim je "omogućen povrat ukradene imovine ustašama, povratnicima koji su došli do židovske imovine u vrijeme NDH".

Rekao je i da je 2006. godine, na traženje 30-ak članova Židovske općine Zagreb, protuzakonito osnovana nova vjerska zajednica Bet Izrael čime su omogućene manipulacije židovskom imovinom.

Nakon potresa ni država ni grad, istaknuo je, nisu im pomogli u obnovi njihova objekta za razliku od obnove objekata drugih vjerskih i nacionalnih zajednica.

Istodobno, rekao je, brojna ministarstva, državne i gradske ustanove danas stoluju u židovskoj imovini diljem Hrvatske.

Kiritika na račun HOS-a i ZDS-a

Kritike je uputio i tome što je dozvoljena registracija HOS-a s oznakom za Dom spremni, "čime se omogućuju manipulacije kojima i danas svjedočimo".

Dodao je da su potpisane mnoge deklaracije, ugovori i doneseni mnogi dobri zakoni, no sve je to uglavnom samo na papiru.

"Čitajući razne portale, slušajući promocije knjiga i manifestacije po javnim ustanovama, izgleda da logora i žrtava Nezavisne Države Hrvatske gotovo nije bilo. Nisu postojali. Insinuiraju to i navodi poznatih povjesničara zaposlenih u državnim institucijama i institutima. Za to ih država plaća i imenuje", rekao je Kraus te dodao da takva imenovanja vrijeđaju i najbolje pokazuju odnos prema žrtvama Nezavisne Države Hrvatske i relativizaciju svih zločina.

"Izbrisana je povijest ovog naroda koja je stvorila našu domovinu Hrvatsku. Revizionisti povijesti postaju uspješni", rekao je Kraus te upitao vraćamo li se u 30-te godine prošlog stoljeća.

Benko: Neprijatelji isprovocirali rat u Gazi

Židovska vjerska zajednica Bet Israel održala je pak komemoraciju na Glavnom kolodvoru ispred Spomenika žrtvama holokausta i ustaškog režima, koja je počela paljenjem šest svijeća i minutom šutnje, a završena je molitvom glavnog rabina zajednice Bet Israel Kotel Da-Dona i čitanjem imena ubijenih zagrebačkih Židova.

Predsjednik Danijel Benko u svom je govoru naglasak stavio na antisemitizam rekavši da je on i danas aktualan isto kao što je bio u prvoj polovici 20. stoljeća te poručio da bi i današnji antisemiti htjeli pobiti milijune Židova samo im to ne polazi za rukom.

Za aktualni antisemitizam rekao je da traje 80 godina, a temelji se na osporavanju prava Židova na vlastitu državu, te da je do danas uzeo 25.000 života.

"Ono što se danas događa u Gazi nije nešto što smo mi htjeli. To su htjeli naši neprijatelji. Oni su ga planirali, isprovocirali i započeli", poručio je.

Istaknuo je da će izraelski narod opstati kao narod vjere, koji nikad ne gubi nadu, čiji je doprinos civilizaciji relativno veći nego bilo kojeg drugog naroda.

Nazočnima se obratila i zamjenica izraelskog veleposlanika u Hrvatskoj i konzulica Hadas Dolev, rekavši kako svjedočimo govoru mržnje, osobito na društvenim mrežama i na internetu. I ona je naglasila da je u cijelom svijetu snažan porast antisemitizma i protiv kojega se moramo svi boriti.

Na komemoraciji su bile izaslanica premijera, ministrica Nina Obuljen Koržinek te izaslanica predsjednika Sabora Marijana Petir. U ime zagrebačkog gradonačelnika nazočan je bio njegov zamjenik Luka Korlaet. Stigli su i predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Tibor Varga, biskupi Anton Škorčević i Vjekoslav Huzjak, pripadnici diplomatskog zbora, predstavnici vjerskih zajednica u Hrvatskoj, kao i članovi zajednice Bet Israel.