SPRJEČAVANJE RAZMOŽAVANJA

Borba protiv malih 'krvopija': Pula pokreće tvornicu sterilnih komaraca

12.06.2023 u 22:40

Bionic
Reading

U borbu protiv komaraca zajedničkim snagama kreću Pula i Osijek. Pula je već prošle godine uvozila sterilne komarce iz Bologne kako bi spriječila razmnožavanje domaćih tigrastih komaraca te time olakšala život Puljanima, ali i turistima

Pula ubrzo pokreće tvornicu sterilnih komaraca – koje već drugu godinu za redom uvoze iz Italije, a koji bi trebali spriječiti razmnožavanje domaćih komaraca.

'Gdje bi se radio i uzgoj naših komaraca da ih ne moramo uvoziti i na taj način bi mogli tu metodu zaokružiti", kaže Nediljko Landeka iz Istarske županije za Dnevnik Nove TV i dodaje:

'Rekli bi da je lako uzgojiti komarca, međutim kod uzgoja velikog broja komaraca to moraju bit posebni uvjeti, po pitanju temperature, vlažnosti i na vrijeme treba krenuti s uzgojem da bi do sezone komaraca imali dovljan broj komaraca za ispuštanje'.

'Ideja je da sterilni mužjak kojeg zapravo mi puštamo u prirodu pari sa ženkom. Nakon parenja ženka ostavlja sterilna jajašca iz kojih se ne izliježe novo potomstvo', pojasnio je Goran Vignjević, Nacionalni koordinator za provedbu projekta. Prema pozitivnim iskustvima drugih zemalja, Projekt međunarodne agencije za nuklearnu energiju osim Hrvatske podržao je nabavu komaraca i za Švicarsku, Srbiju i Portugal.

Ove godine kontrolira se brojnost komaraca, u Puli će ispuštanje sterilnih komaraca trajati tri mjeseca. 'To je jako velika brojka, milijun i 200 tisuća, ali protokol projekta to tako traži. Kroz 12 tjedana će biti ispušteno po 100 tisuća komaraca', kaže Landeka.

'Budući da ćemo ove godine na ovaj način smanjiti broj komaraca, manje će ih onda ići u prezimljavanje tako da bi već sljedećeg proljeća trebalo biti manje komaraca', pojasnio je za Dnevnik Nove TV.

'Ovom metodom ciljamo konkretno na tu vrstu i pokušavamo smanjiti broj uboda tigrastih komaraca upravo zato što tigrasti komarci imaju najveći vektorski potencijal, odnosno prenose najviše različitih zaraznih bolesti', kaže Vignjević. 'Stavimo na rendgen i to je dovoljno da njima ošteti genitalije, da se oni više ne mogu razmnožavati', pojašnjava.

No tehnologija još nije toliko napredovala da sterilni mužjaci pomognu s najvećim krvopijama – poplavnim komarcima. 'To su stvarno milijunske brojke, koje izlijeću u jako kratkom vremenu, a onda bismo mi morali producirati isto tako jako puno tih sterilnih mužjaka, a to u kratko vrijeme još uvijek nismo u mogućnosti', kaže Vignjević.

Zbog čega će se, dok se čeka napredak tehnologije, tretirati iz zraka. Danas upravo to čine na vukovarskom području.