zaštita najranjivijih

Božinović o obaveznoj Covid potvrdi: Ne očekujemo otpore u zdravstvu; moguće paralelno uvođenje za još jedan sustav

13.09.2021 u 12:14

Bionic
Reading

Davor Božinović, šef Nacionalnog stožera civilne zaštite, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova u razgovoru za Media servis izjavio je da će obavezne Covid potvrde za socijalne radnike možda biti uvedene paralelno s djelatnicima u zdravstvu, ali ne i za one u obrazovanju

Gostujući u Intervjuu tjedna Media servisa Božinović je objasnio zašto su donijeli tu odluku i što će biti s onima koji se iz zdravstvenih razloga ne mogu cijepiti. Dotaknuo se i pandemijske jeseni, odnosno kako se Hrvatska priprema za novi udar koronavirusa, ali i obnove Banskih dvora kao i migranata.

Od 1. listopada svi djelatnici u zdravstvenom sustavu morat će imati Covid potvrde.

'Očekujemo i vidim i po prvim reakcijama da zapravo u tom sustavu neće biti i ne očekujemo nekakav otpor. Kad govorimo o zdravstvu i kad govorimo o socijali, odnosno domovima za starije, što je vjerojatno sljedeći ili možda istovremeni potez, sve se u tim sektorima na neki način i vrti oko zdravlja ljudi, a naš primarni cilj je zaštititi zdravlje svih naših građana', rekao je ministar.

Pitanje je što će biti s onim radnicima koji se iz zdravstvenih razloga ne mogu cijepiti.

'Ako ne možete se cijepiti, ako je to medicinski kondicionirano, ne može vas nitko natjerati. Ono što mi radimo i što trebamo raditi jest ukazivati na prednosti cijepljenja'', kaže Božinović.

'Bolnice i domove za starije moramo maksimalno zaštititi', naglasio je ministar. Na pitanje spremaju li sličnu odluku i za obrazovni sustav, odgovorio je:

'Mi razgovaramo o svemu, ali nisam siguran da se može u ovom trenutku nešto tako najaviti. Naravno da sve odluke koje donosimo, donosimo na temelju aktualne epidemiološke situacije'.

Božinović ističe da se ne može odustati od praćenja broja novozaraženih jer je to, objašnjava, najbolji indikator trendova, no napominje da se treba više razgovarati o težim slučajevima zaraze.

Ministar o mudrosti

'I onda u tom kontekstu treba vidjeti među njima koliki je broj onih koji su se cijepili i oni koji se nisu cijepili. Svi dosadašnje pokazatelji govore o tome da je ogromna većina, više od 80 posto ljudi koji završe s težim kliničkim slikama, oni koji se nisu cijepili', ističe Božinović.

A planiraju li ljude potaknuti da se cijepe na način da Covid potvrde budu u široj primjeni, primjerice da su nužne za odlazak u trgovine?

'Ne bi razmišljali u tom smjeru. Sve odluke moraju biti balans između onoga što bi bilo nužno i onoga što građani mogu prihvatiti. Ovo bi značilo praktički da ne možete nigdje bez Covid potvrde. Zapravo je mudrost pronaći balans kako se maksimalno zaštititi s minimalno restriktivnim mjerama', rekao je.

  • +3
Šibenik: Nakon devet mjeseci kafići su počeli posluživati goste i u unutarnjem prostoru Izvor: Pixsell / Autor: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Hrvatska je po ECDC-ovoj epidemiološkoj karti crvena, a ugostitelji su u strahu da će, ako postanemo tamnocrveni, opet biti prva crta za restrikcije.

'Mi ne razmišljamo ni o popuštanju, ali ni o nekim novim restriktivnim mjerama. Nadamo se da se situacija na ovaj način može držati pod kontrolom tako da nemamo ništa za najaviti u tom smislu', tvrdi ministar.

Ništa osobno

Osvrnuo se i na situaciju s izbjeglicama iz Afganistana. Kaže da nije osobno doživio kritiku predsjednika Europskog parlamenta Davida Sassolija prema zemljama članicama oko migrantske politike. Što se tiče 19 Afganistanaca koje je Hrvatska primila, a koji su radili za europske institucije, ministar kaže da je prošla faza izolacije, da nitko nije imao koronavirus.

'Taj proces izdavanja, odnosno rješavanja njihovih zahtjeva, nakon što su izrazili namjeru da zatraže međunarodni azil u Hrvatskoj je pokrenut. To ima svoju proceduru, međutim sigurno da ćemo u ovom konkretnom slučaju učiniti sve da to bude je riješeno i pozitivno i što prije'', izjavio je Božinović.

Za kraj je komentirao i obnovu Banskih dvora od posljedica potresa, dok još obiteljske kuće i stambene zgrade nisu obnovljene.

'Sve je to dio jednoga procesa, ne samo Banski dvori već i druge institucije, uključujući i Ministarstvo unutarnjih poslova. Dosta je institucija smješteno u središtu grada i dosta je već predalo i krenulo u nekakve sanacije i proces obnove. Proces obnove će se dodatnim mjerama, koje budu donesene, nužno ubrzati kad je u pitanju Zagreb i kad je u pitanju Banovina', zaključio je ministar.