U Hrvatskoj je u protekla 24 sata potvrđeno devet novih slučajeva koronavirusa, ukupno ih je do sada 2039, a još četvero ljudi je umrlo, izvijestio je u ponedjeljak Nacionalni stožer civilne zaštite. "U proteklom 24-satnom razdoblju imamo devet novodijagnosticiranih bolesnika s Covidom-19, što daje ukupan broj od 2039 bolesnika”, rekao je na konferenciji za novinare ministar zdravstva Vili Beroš.
Od koronavirusne infekcije umrla je ženska osoba u Koprivnici, 1937. godište, u Klinici za infektivne bolesti Fran Mihaljević jedna ženska osoba, 1934. godište, a u splitskoj bolnici dvije ženske osobe - 1923. i 1931. godište.
Sve osobe bolovale su od teških bolesti i kroničnih i patoloških stanja, s time da je jedna osoba bila na respiratoru, naglasio je Beroš.
Na respiratoru je 21 bolesnik. Testirano je ukupno 32.817 osoba, među kojima njih 1195 u protekla 24 sata, a postotak pozitivnih je 6,23 posto.
Hospitalizirano je njih 303, 11 manje od jučer, a oporavljenih 517, devet više nego jučer. Oporavljenih kod kuće je 649 osoba, 54 više nego jučer.
Od početka epidemije u Hrvatskoj imamo ukupno 1166 izliječenih osoba. Srednja životna dob je 51,24 godine, ženskih ima 53,8 posto, a muških 46,2 posto.
Nacionalni stožer civilne zaštite nije mjesto s kojeg se šalju političke poruke, izjavio je u ponedjeljak potpredsjednik Vlade, ministar unutarnjih poslova i voditelj stožera Davor Božinović.
''Politizacija može doći samo kroz pitanja. Politizaciju sigurno potiče netko kojem ona odgovara nakon dva mjeseca uspješnog rada stožera'', rekao je Božinović na redovnoj konferenciji za novinare na pitanje politizira li se rad stožera.
''Već dva mjeseca komuniciramo situaciju s virusom koji je zahvatio cijeli svijet. Dajemo vrlo precizne informacije o tome kako se ponašati i organizirati život. Donosimo mjere u cilju ispunjavanja prvog zahtjeva, a to je zaštita zdravlja i života", kazao je.
Sada smo u fazi popuštanja u kojoj stožer ima još delikatniju ulogu u smislu praćenja efekata popuštanja mjera na zdravstvenu situaciju. Te mjere su tek počele i naravno da ćemo iz dana u dan pratiti kako se situacija razvija, sa ciljem da se više ne vratimo u restriktivna rješenja koja smo imali i da možemo ići u smjeru normalizacije života'', dodao je.
Govoreći o prvom danu relaksiranja epidemioloških mjera, Božinović je istaknuo da inspekcije diljem zemlje obilaze objekte koji su otvoreni, a dosad nisu uočene nepravilnosti. Utvrđene nepravilnosti rješavaju se u dogovoru s odgovornima, poručio je.
Capak: Nakon ljeta mogao bi se pojaviti drugi val zaraze
U skladu je to s epidemiološkim očekivanjima da bi se nakon ljetne stanke mogao pojaviti drugi val zaraze.
Do daljnjeg će biti zatvoren sajam rabljenih automobila na Jakuševcu i sajam rabljene robe na Hreliću, a njihovo otvaranje Capak predviđa tek pri kraju popuštanja protuepidemijskih mjera koje su sada ušle tek u prvu fazu.
Najavio je da će uskoro doći na red i otvaranje centara za rekreaciju, u skladu s postupnim i faznim popuštanjem mjera.
Upitan za dolazak stranih turista s tzv. Covid putovnicama, Capak je ponovio kako ne postoje dokazi da osoba koja ima antitijela ne može proširiti koronavirus.
Markotić: Razmišlja se o liječenju plazmom, ali nije dokazana učinkovitost
Ravnateljica zagrebačke Klinike za infektivne bolesti Alemka Markotić potvrdila je da se u Hrvatskoj razmišlja o liječenju krvnom plazmom ozdravljenih osoba, koja sadrži antitijela koja je njihov organizam razvio boreći se protiv virusa.
Istaknula je da uspješnost te metode još uvijek nije znanstveno potvrđena na relevantnom broju pacijenata, no Hrvatska može proizvesti određene količine te plazme koju bi ozdravljeni bolesnici davali dobrovoljno.
"Ići će se u tom smjeru, ali se time ne može masovno liječiti", istaknula je Markotić.