Svjetski promatrač kemijskog oružja istražuje je li takvo oružje bilo korišteno u nedavnim napadima na sirijsku pobunjeničku enklavu istočnu Gutu, a Velika Britanija mogla bi se pridružiti američkim udarima na Siriju ako se takvi navodi dokažu
Organizacija za zabranu kemijskog oružja (OPCW) sa sjedištem u Den Haagu u nedjelju je otvorila istragu o izvještajima o opetovanoj upotrebi klornih bombi ovog mjeseca na tom području koje se nalazi u blizini Damaska, otkrili su Reutersu diplomatski izvori.
Politički čelnici Francuske, Sjedinjenih Država i Ujedinjenog Kraljevstva su ovog mjeseca rekli da bi podržali ciljanu vojnu akciju protiv Damaska ako će biti dokaza o upotrebi kemijskog oružja od strane vojske predsjednika Bašara al-Asada.
Među napadima koje će OPCW istraživati je onaj u nedjelju za koji lokalne zdravstvene vlasti tvrde da je u njemu ubijeno dijete i da je uzrokovao simptome koji odgovaraju izloženosti kloru.
Upotreba tog elementa kao oružja zabranjena je od 1997. godine.
Britanski ministar vanjskih poslova Boris Johnson rekao je da njegova zemlja neće mirno promatrati kemijske napade.
'Ako znamo da se to dogodilo i to možemo pokazati te ako postoji prijedlog za akciju u kojoj bi Velika Britanija mogla biti korisna tada mislim da ćemo o tome ozbiljno razmisliti', rekao je Johnson.
Ujedinjeni narodi ranije su optužile sirijsku vladu za napade plinom sarinom.