Sirijska vlada nazvala je u srijedu 'lažima' tvrdnje Francuske i Sjedinjenih Država da Damask i dalje koristi kemijsko oružje
Američki državni tajnik Rex Tillerson izjavio je u utorak da sirijska vlada možda još uvijek koristi kemijsko oružje nakon vjerojatnog napada klorom u pobunjeničkoj enklavi istočnoj Guti u ponedjeljak.
U priopćenju koje je prenijela državna novinska agencija SANA, sirijsko ministarstvo vanjskih poslova navodi da je svrha takvih tvrdnji 'blokiranje napora za pronalaženje izlaska iz krize u Siriji'.
Godine 2013. Sirija je obećala da će se odreći svog kemijskog oružja.
U zadnje dvije godine zajednička istraga Ujedinjenih naroda i Organizacije za zabranu kemijskog oružja (OPCW) otkrila je da je sirijska vlada koristila nervni plin sarin te da je nekoliko puta upotrijebila klor kao oružje.
Sirijska vojska i vlada uporno niječu korištenje klora ili drugog kemijskog oružja u ratu koji je sada ušao u sedmu godinu.
'Sirija je uvijek surađivala i omogućavala potrebne uvjete za nepristranu, objektivnu i profesionalnu istragu korištenja kemijskog oružja', prenosi SANA dodajući da Zapad ometa taj proces u političke svrhe.
Na stranu Sirije stala je i Rusija koja je odbacila u utorak u UN-u nove američke 'proizvoljne' optužbe o korištenju kemijskog oružja od strane sirijskog režima i napala ponovljenim prijedlogom o novom 'doista nezavisnom' mehanizmu međunarodne istrage.
Na hitnom sastanku Vijeća sigurnosti organiziranom na njegov zahtjev, ruski veleposlanik u UN-u Vasilij Nebenzja ocijenio je da je Tillerson dao 'proizvoljne izjave' protiv sirijskog režima, prenoseći na Damask odgovornost za novi navodni kemijski napad na pobunjeničku enklavu istočna Guta i 'pokušavajući kompromitirati i Rusiju'.
'Nije li čudno da se ta epizoda, koju tek treba potvrditi, vremenski poklopila sa sastankom u Parizu' o kemijskom oružju, upitao je ruski veleposlanik. 'To je čudna podudarnost'.
Na sastanku je iznio i ideju o 'novom međunarodnom tijelu za istrage' o korištenju kemijskog oružja u Siriji koje bi zamijenilo Zajednički istražni mehanizam u Siriji čiji mandat nije obnovljen upravo zbog ruskog veta.
'Želimo se izdići iznad nesuglasica i predložiti da se uspostavi novo međunarodno istražno tijelo koje će utvrditi činjenice na temelju detaljnih i nepobitnih dokaza dobijenih transparentnim i pouzdanim metodama tako da Vijeće sigurnosti može identificirati one koji su odgovorni za uporabu otrova kao oružja', rekao je Nebezja, a prenijela ruska agencija TASS.
Američka veleposlanica pri UN-u Nikky Haley smjesta je dala naslutiti da ruski prijedlog nema nikakvih izgleda za usvajanje.
'Nećemo prihvatiti nijedan ruski prijedlog koji minira našu sposobnost utvrđivanja istine ili dovodi u pitanje nezavisnu i nepristranu istragu', kazala je ona.