Britanija će utrošiti 10,5 milijuna funti kako bi pomogla lukama da se pripreme za novi sustav granične provjere Europske unije nakon Brexita za državljane Ujedinjenog Kraljevstva koji ulaze u Uniju te da se smanji rizik od čekanja i poremećaja, objavila je u utorak vlada
Više od četiri godine nakon što je Ujedinjeno Kraljevstvo službeno napustilo EU, 27-člana Unija ove jeseni trebala bi uvesti sustav digitalne granične provjere, poznat kao sustav ulaska i izlaska (EES), koji će ukloniti potrebu za ručnim skeniranjem putovnica.
Nova pravila zahtijevat će od osoba koje putuju iz Ujedinjenog Kraljevstva i drugih zemalja izvan EU-a da se prijave na granici, što uključuje skeniranje lica i uzimanje otisaka prstiju, stvaranje digitalnog zapisa koji povezuje putnu ispravu s identitetom osobe pomoću biometrije.
Nova britanska laburistička vlada nekoliko je tjedana nakon stupanja na dužnost u srpnju upozorila da Britanija nije dovoljno pripremljena za nove provjere i da će vjerojatno doći do poremećaja.
Financiranje će pomoći lukama da uspostave potrebnu tehnologiju, kao i da dovrše posao poput postavljanja kioska te zapošljavanja i obuke osoblja kako bi se pripremile za uvođenje tih provjera, rekla je vlada.
"Iako će EES provjere biti značajna promjena na granici EU-a, naporno radimo s Europskom komisijom, državama članicama i lukama kako bismo bili dobro pripremljeni i sveli na najmanju moguću mjeru bilo kakvu smetnju Britancima koji putuju u Europu", rekla je britanska ministrica za migracije i državljanstvo Seema Malhotra.
Luka Dover, Eurotunnel u Folkestoneu i Eurostar na stanici St Pancras u Londonu dobit će po 3,5 milijuna funti.
Britanija je glasala za izlazak iz EU-a 2016. godine, a formalno izašla iz Unije 31. siječnja 2020., iako je ostala na jedinstvenom europskom tržištu do 2021. godine.