David Cameron u srijedu je postao prvi britanski premijer na dužnosti koji je izrazio žaljenje zbog jedne od najkrvavijih epizoda u britanskoj kolonijalnoj Indiji, masakra nenaoružanih civila u gradu Amritsaru 1919. godine
Otac indijskog pokreta neovisnosti Mahatma Gandhi rekao je da je masakr u Amritsaru, u Indiji poznat kao Jallianwala Bagh, potresao temelje Britanskog Carstva. Skupina britanskih vojnika otvorila je 13. travnja 1919. godine vatru na nenaoružanu gomilu bez upozorenja u tom sjevernom indijskom gradu nakon razdoblja nemira i pritom hladnokrvno ubila stotine ljudi.
Iako se Cameron, koji boravi u povijesnom posjetu Amritsaru, nije ispričao za masakr, jasno je pokazao da tu epizodu smatra mrljom na prošlosti Velike Britanije.
Odjeven u tamno odijelo, Cameron je položio vijenac na spomenik stradalima u masakru.
'Ovo je vrlo sramotan događaj u britanskoj povijesti, za koji je Winston Churchill s pravom rekao da je 'monstruozan'', napisao je Cameron u knjizi posjetitelja.
Ova gesta trećeg i posljednjeg dana Cameronovog posjeta Indiji, čija je svrha jačanje trgovine i ulaganja, smatra se pokušajem poboljšanja odnosa s bivšom kolonijom i prikupljanja oko 1,5 milijuna glasova britanskih birača indijskog porijekla prije izbora 2015.
Prije posjeta Cameron je izjavio da postoje povijesne veze između dviju zemalja 'i dobre i loše'.
'U Amritsaru želim iskoristiti prigodu da odam počast' žrtvama masakra, rekao je Cameron uoči posjeta.
U britanskom izvješću o zločinu u to vrijeme objavljeno je da je ubijeno 379, a ranjeno 1200 ljudi. Međutim, odvojena istraga je utvrdila da je ubijeno oko tisuću ljudi.
Mnogi povjesničari smatraju da je taj masakr bio prekretnica koja je potkopala britansku vlast u Indiji. To je bio, kako kažu, jedan od trenutaka koji je prouzročio da Gandhi i njegov Indijski nacionalni kongres izgube povjerenje u Britance i da krenu putem građanskog neposluha.
I drugi britanski političari i uglednici, iako dosad nijedan premijer na dužnosti, izrazili su žaljenje zbog incidenta.
Godine 1920. Winston Churchill, tadašnji državni tajnik, nazvao je masakr u Amritsaru 'monstruoznim događajem' rekavši da to 'nije britanski način'.
Tijekom posjeta Amritsaru 1997. kraljica Elizabeta je izjavila da je to bila nesretna epizoda, ali da se povijest ne može iznova napisati.
Prije nego što je postao premijer Tony Blair je također posjetio Amritsar i rekao da je spomenik u tom gradu podsjetnik na 'najgore aspekte kolonijalizma'.