Tenkovi možda više neće igrati istu ulogu u ratovima u kojima dominiraju dronovi, poručio je američki ministar vojske Daniel Driscoll. Iako su recentni sukobi, osobito rat u Ukrajini, ponovno potaknuli rasprave o njihovoj budućnosti, Driscoll ističe da oklopne snage i dalje imaju svoje mjesto na bojištu - premda će njihova upotreba zahtijevati značajnu prilagodbu
'Tenk nije mrtav', rekao je Driscoll u razgovoru za Business Insider. 'I dalje ima svoju ulogu u vojsci, no način na koji se koristi u borbi morat će se mijenjati kako se mijenjaju prijetnje.'
Masovno uništavanje oklopnih vozila u Ukrajini potaknulo je nagađanja da je glavni borbeni tenk postao zastarjela kategorija oružja. Sustavi koji su od Prvoga svjetskog rata igrali ključnu ulogu na bojištima sada se suočavaju s kombinacijom tradicionalnih prijetnji, poput mina, i modernih izazova, poput protuoklopnih projektila i napada dronovima.
No Driscoll smatra da su predviđanja o 'smrti tenka' pretjerana. 'Neki su počeli predviđati kraj tenka, ali mislim da pogrešno tumače ono što će se zapravo dogoditi', kazao je bivši časnik oklopnih postrojbi. Tijekom nedavnog posjeta Aljasci, gdje je promatrao obuku arktičkih snaga 11. zračno-desantne divizije, Driscoll je govorio o izazovima budućih sukoba, uključujući prijetnje iz kibernetičkog prostora i svemira te širenje besposadnih sustava.
Prema njegovim riječima, u budućim ratovima tenkovi vjerojatno neće biti među prvim snagama koje će ulaziti u borbu ili predvoditi probojne operacije. Taj zadatak sve više preuzimaju autonomna vozila i besposadni sustavi, uz potporu ostalih elemenata.
'Tenk će se povući iz neposrednog dometa dronova ili će zauzimati bolje zaštićene obrambene položaje', rekao je Driscoll. Tek nakon što autonomni sustavi probiju linije i neutraliziraju prijetnje, ponovno će ulaziti u borbu, osiguravajući vatrenu moć i oklopnu zaštitu na bojištu.
'Nakon što roboti, autonomna vozila, kibernetičko ratovanje i svemirski sustavi omoguće proboj, tada će na scenu stupiti neka od najmoćnijih oružja na svijetu - poput tenka M1A2 Abrams - i nastaviti borbu', dodao je.
Dronovi mijenjaju pravila igre
Rat u Ukrajini pružio je brojne dokaze o ranjivosti tenkova u suvremenom ratovanju. Snimke borbe redovito prikazuju male kvadkoptere i druge dronove kako bacaju eksploziv na njih ili pak ulaze kroz njihove otvorene kupole i detoniraju.
Jeftini dronovi, vrijedni tek nekoliko stotina dolara, uništavali su tenkove vrijedne milijune, uvodeći novu eru asimetričnog ratovanja, a lutajuće streljivo (loitering munition) - još jedan oblik bespilotnih sustava - pokazalo se jednako razornim.
Ne stradaju pritom samo sovjetski tenkovi: među pogođenima su i zapadni modeli, uključujući američke Abramse. SAD je Ukrajini isporučio 31 Abrams, a druge zemlje NATO-a poslale su modele Leopard i Challenger. No njihova korisnost je ograničena: ti su tenkovi visokovrijedne mete, a izravne tenkovske bitke su rijetke i njihov broj je ograničen.
S druge strane, ukrajinske snage ostvarile su bolje rezultate koristeći oklopna borbena vozila poput Bradleyja, dostupnih u većim količinama. Gubici su zbog toga prihvatljiviji, premda posade i dalje cijene zaštitu i vatrenu moć koju pružaju tenkovi.
Prilagodba je ključ opstanka
Kao odgovor na prijetnje dronovima, obje strane u sukobu improvizirale su obrambene mjere, uključujući metalne kaveze na kupolama i elektroničke protumjere. Nadogradnje su provedene i na američkim Abramsima i Bradleyjima.
Iako se budućnost tenka našla pod upitnikom, vrijednosti koje on donosi na bojište - a to su vatrena moć, zaštita i pokretljivost - i dalje se prepoznaju. Stručnjaci upozoravaju da će njegova uloga ostati predmetom stalnih prilagodbi i rasprava.
U analizi, objavljenoj u kolovozu 2023., američki vojni stručnjaci naglasili su važnost integriranog pristupa: 'U američkoj vojsci tenk nije solo izvođač. On je dio ansambla sposobnosti unutar oklopne brigade, gdje se njegove snage dopunjuju, a ranjivosti ublažavaju.'
Suradnja različitih sustava - uključujući elektroničko ratovanje, mobilnu protuzračnu obranu i druge kapacitete - ključna je za očuvanje učinkovitosti tenkova u borbi. Izvješće naslovljeno 'Tenk je mrtav... živio tenk' zaključuje da proliferacija bespilotnih sustava, preciznog topništva i elektromagnetskih prijetnji ne znači njegov kraj, već potrebu za evolucijom.
Novi programi i lekcije iz Ukrajine
Sjedinjene Američke Države, kao i druge vodeće vojske svijeta, nastavljaju ulagati u razvoj tenkova. Projekt AbramsX, koji razvija General Dynamics Land Systems, osmišljen je kao lakši, agilniji i otporniji nasljednik Abramsa.
Američka vojska također integrira lekcije iz Ukrajine u svoje programe obuke, posebno u pogledu zaštite od sveprisutnih dronova. Vojni čelnici upozoravaju da vojnici moraju povećati svoju situacijsku svijest i razviti sposobnost promatranja bojišta u svih 360 stupnjeva kako bi izbjegli iznenadne napade iz zraka.