Milijun osoba preminulo je od bolesti povezanih s AIDS-om 2016., što je gotovo pola manje u odnosu na 2005. kad su smrtni slučajevi bili na vrhuncu, pokazuje izvješće UN-a objavljeno u četvrtak, koje tvrdi da je 'napravljen odlučan zaokret'
Više od polovice bolesnih u svijetu liječi se, a broj novozaraženih HIV-om nastavlja opadati, ali još uvijek presporim ritmom, pokazuju podaci, objavljeni uoči nedjeljnog otvaranja u Parizu međunarodne konferencije o istraživanjima vezanima uz AIDS.
'Broj smrtnih slučajeva povezanih s AIDS-om pao je s 1,9 milijuna 2005. na jedan milijun 2016.', ističe UNAIDS, program za koordinaciju UN-a protiv AIDS-a, u godišnjem izvješću o epidemiji.
Taj se napredak povezuje u velikoj mjeri s boljom rasprostranjenošću antiretrovirusne terapije.
Vrhunac od 50 posto seropozitivnih osoba podvrgnutih liječenju, dosegnut u lipnju 2016., sad je premašen. 'U 2016. godini 19,5 milijuna osoba, na 36,7 milijuna koje žive s HIV-om, imalo je pristup liječenju', što je više od 53 posto.
'Naši napori urodili su novim ulaganjim', kazao je Michel Sidibe, izvršni direktor UNAIDS-a, citiran u izvješću.
'No, naša borba oko okončanja AIDS-a tek je počela. Živimo u osjetljivo vrijeme i postignut napredak može biti lako izbrisan', upozorio je on.
U 2016. došlo je do 1,8 milijuna novih infekcija HIV-om, što znači zarazu u prosjeku svakih 17 sekundi.
Ta je brojka u redovitom padu godinu za godinom (osim laganog porasta 2014.), daleko od maksimalnih 3,5 milijuna novozaraženih 1997.
No, taj je ritam prespor za zaustavljanje epidemije i dosezanje cilja od samo 550.000 novih zaraza 2020., upozorava UNAIDS.
Od početka epidemije, na početku osamdesetih, 76,1 milijun osoba zaraženo je HIV-om, a 35 milijuna preminulo, što je ekvivalent stanovništvu Kanade.