U SABORU ZAISKRILO O HAAGU

Burić: Vrh HDZ-a posljednji može govoriti o generalima

16.11.2012 u 19:47

Bionic
Reading

Ni saborska rasprava prije koje je premijer Zoran Milanović predstavio promjene u svom kabinetu, nije mogla proći bez reakcija na oslobađajuću presudu hrvatskim generalima u Haagu. 'Danas je povijesni dan za Hrvatsku i njezine građane. Presuda Međunarodnog suda u Haagu, oslobađajuća za generale, priznanje je s najviše sudske instance koju je osnovao UN da je Hrvatska vodila pravedan, oslobodilački i obrambeni rat', rekao je Josip Leko, predsjednik Hrvatskog sabora, nakon čega je uslijedio dugotrajni pljesak saborskih zastupnika

Umjesto nastavka saborskog zasjedanja, pod dojmom oduševljenja haškom presudom zaiskrilo je između predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka i čelnika Kluba zastupnika HDSSB-a Dinka Burića, nakon što je lider opozicije pozvao na stanku radi sastavljanja zajedničke izjave svih zastupničkih klubova o oslobađanju generala Gotovine i Markača.

'Današnja presuda i oslobođenje hrvatskih generala poraz je politike lociranja, identificiranja, uhićenja i transferiranja. Nema izjave iz redova HDZ-a jer je malo onih koji nisu sudjelovali, na ovaj ili onaj način, u njihovu lociranju, identificiranju, uhićenju i transferiranju. Nažalost ni vi predsjedniče Kluba zastupnika HDZ-a s oslobađanjem nemate nikakve veze, jer da se pitalo vas, nisam siguran kako bi bilo', prozvao je Burić Karamarka.

Po njegovu mišljenju 'nema izjave koja bi isparala ljagu sa suđenja Glavašu, ali i Gotovini i Markaču'. 'Nema izjave koja će sprati odgovornost najvišeg vrha HDZ-a, ne članova, već vrha, zato što su danas oslobođeni generali godinama nevini čekali u Haagu i zato što Glavaš već tri godine leži nevin u zatvoru', ocijenio je Burić.

U ime HDSSB-a rekao je da 'neće sudjelovati u ni u kakvoj zajedničkoj izjavi', podsjetivši Karamarka da je 'posljednji koji ima pravo pozivati na bilo kakvu izjavu'.

Prozvani Tomislav Karamarko njegovo je izlaganje ocijenio kao 'jedan od sitno-politikantskih pokušaja stjecanja poena stranke i sljedbe koja to dugo pokušava pomoću takvih bombastičnih konstrukcija'.

Ovo je preveliki dan da biste pokvarili raspoloženje. Ne znate ništa o obvezama hrvatske države, a najmanje o samoj akciji Gotovina, što se i kako događalo, tko je što radio. Konstrukcije nisu točne, a skoro vrijeme će vas demantirati, pa ću vidjeti kako ćete to tumačiti. Na savjest vam ostavljam sve što se izrekli, jer doista kvarite dan za veliko hrvatsko jedinstvo i veliku hrvatsku pobjedu', odgovorio je Karamarko.

Raspravu je nastavio Burić rekavši da 'ne želi da licemjerje pokvari ovaj dan, jer bi licemjerno bilo da Karamarko koordinira usuglašenu izjavu oko Haaga'. 'Nismo željeli politizirati, jer smo željeli dijeliti sreću s hrvatskim građanima. O tome kakva je bila vaša uloga, samo ću podsjetiti na akcijski plan – i Sanadera, i Šeksa, i Karamarka', zaključno je poentirao Dinko Burić

SDSS-ovac Milorad Pupovac ponovio je i u sabornici da je oslobađajuća presuda generalima u Haagu 'nesumnjivo važan dan za sve u Hrvatskom saboru, za sve građane i za sve one narode i države susjede i s kojima živimo u istoj regiji', no i otvorenim ostavio pitanje – tko je odgovoran za civilne žrtve i golema razaranja koja su uslijedila

'Dan je najvažniji za one kojima je presuda donijela slobodu – dvojici generala i njihovim obiteljima, no važan je i za nas jer će predstavljati kušnju - kako ćemo se danas i sutra nositi s tim i koliko će to biti podstrek za unapređenje međuetničkih odnosa koji su još uvijek krhki', ocijenio je Milorad Pupovac.

Postavio je i pitanje: 'Ako je sud utvrdio da generali Gotovina i Markač nisu odgovorni za ono za što ih se teretilo, tko jest odgovoran?

'Za one ljude koji su vjerovali u poziv da mogu računati na sigurnost, na pravo na život, na pravo na dom i pravo na zaštićenost, a to im nije zajamčeno, ostat će pitanje tko je odgovoran za golema razaranja koja su predstavljala teret za brojne obitelji, ali i za budžet hrvatske države da bi se obnovile kuće i naselja koja su nakon Oluje bila razorena', konstatirao je Pupovac.


Uslijedile su reakcije, pa mu je prvi protupitanjem odgovorio HDSSB-ovac Dražen Đurović, upitavši 'tko je odgovoran i za Dalj, Aljmaš, Borovo Selo, Kruševo, Škabrnju, Nadin, Kijevo, tko je kriv za Voćin, Četnikovce, Viduševac, Balin, Kusonje, tko je kriv za Ovčaru'.

'Da možda ne bismo licitirali tko je, gdje i za što kriv, neka se već jedanput zaista napravi popis civilnih žrtava rata, pa i neovisno o tome na kojoj su strani stradali, i neka se jedanput zaduži Državno odvjetništvo da se zaista utvrdi tko je kriv za svaku pojedinačnu civilnu žrtvu rata', predložio je Đurović.

Odgovorio mu je Pupovac da 'neće nabrajati mjesta, zato što je ova zemlja u svojih 100 godina povijesti prepuna pitanja koja traže tko je kriv'. 'Zadaća nam, unatoč teškoj povijesti koju dijelimo, nije naći odgovor tko je kriv, jer to mora raditi netko drugi, nego kako ćemo s tim pitanjima završiti i okrenuti novu stranicu', rekao je Pupovac.

Na Pupovčevo pitanje 'tko je odgovoran', Zoran Vinković iz HDSSB-a rekao je da je 'odgovorna velikosrpska politika i velikosrpska četnička agresija na Hrvatsku'. 'I to je jedini odgovor', rekao je Vinković i dodao: 'Presudom se dokazuje da hrvatski vojnici i hrvatski građani nisu bacali bombe po Beogradu, po Srbiji, nego naprotiv.'

Za Jadranku Kosor (HDZ) 'odnosi u regiji gradit će se na istini o tome da je Domovinski rat bio pravedan, obramben i osloboditeljski, da je Hrvatska bila izvrgnuta krvavoj agresiji, da se morala braniti i da je Oluja bila legitimna i pravedna'.

Raspravu je završio onaj tko ju je i počeo – Dinko Burić, pozivajući se na medijske napise i naslov 'Šeks ekskluzivno: Ivo Sanader i tajne službe organizirale uhićenje Ante Gotovine'. Pročitao je dio dokumenata objavljenih u novinama te podsjetio na 'jasnu javnu izjavu potpore premijera Ive Sanadera i predsjednika Stjepana Mesića o radu hrvatskih službi i policije na uhićenju Gotovine'.

'Pozorno se usredotočiti, među ostalim, na Antu Kotromanovića, ima tu i cijeli niz drugih imena, pa tadašnji ravnatelj POA-e kaže: 'Navodimo da su nad Antom Kotromanovićem zbog indicija da moguće logistički pomaže skrivanje generala Gotovine, te njegovih javnih izjava, primjenjivane mjere tajnog prikupljanja podataka', pročitao je Burić te zaključio da je u potpisu ime tadašnjeg ravnatelja POA-e Tomislava Karamarka. Potom su mu isključili mikrofon.

Karamarko je samo prokomentirao da mu je 'deplasirano spuštati se na tu razinu'. 'To je razina ulične priče, razina falsifikata i želje da dezavuiraju HDZ', rekao je, odbivši dalje replicirati HDSSB-ovcima.