Europske države u utorak su postrožile mjere protiv širenja koronavirusa zabranama putovanja, zatvaranjem škola i odgodama javnih događanja. Austrija je zabranila dolaske iz Italije te je upozorila svoje državljane da ne putuju u tu susjednu državu koja je u potpunosti stavljena u karantenu kako bi pokušala usporiti širenje virusa Covid-19.
Srbijanska vlada također je zabranila dolaske iz Italije, kao i iz dijelova Kine, Južne Koreje, Irske i Švicarske.
Malta je zabranila putovanja iz i u Italiju, objavio je premijer Robert Abela. Zabrana će biti na snazi do daljnjega te se odnosi samo na putnike. Dostava prehrambenih proizvoda, lijekova i drugih roba iz Italije će se nastaviti, dodao je Abela.
Čelnici Europske unije će u 17 sati po hrvatskom vremenu održati videokonferenciju na temu mjera protiv širenja zaraze.
Borbi protiv širenja virusa pridružile su se i aviokompanije. British Airways je otkazao sve letove s Italijom u kojoj je dosad preminulo više od 460 ljudi.
Danska je objavila kako će zrakoplovima koji lete iz pogođenih područja biti zabranjeno sletjeti, a Austrian Airlines je prekinuo linije prema Veneciji, Milanu i Bologni.
Njemačka Lufthansa već je otkazala tisuće letova, a njemačko ministarstvo vanjskih poslova savjetuje odgodu putovanja u Italiju.
Njemački ministar zdravlja Jens Spahn je u utorak u najčitanijim dnevnim novinama tekstom pozvao na sveobuhvatni odgovor na zarazu. Spahn je u Bildu epidemiju prozvao "ogromnim izazovom za cijelo društvo", poručivši kako je njemački zdravstveni sustav spreman. "Virus će promijeniti naš svakodnevni život. To možemo učiniti samo zajedno", kazao je.
Njemačka je potvrdila 1139 slučajeva zaraze, s dva smrtna ishoda. Koronavirus je u utorak stigao u svih 16 saveznih država.
Najveća ciparska bolnica u Nikoziji više ne prima pacijente nakon što je test na koronavirus kod jednog kardiokirurga bio pozitivan. Šezdesetčetverogodišnji kirurg koji je vodio kardiološki odjel u nikozijskoj općoj bolnici bio je jedan od prva dva slučaja koronavirusa dijagnosticiranih u ponedjeljak na Cipru. Nedavno se vratio iz Britanije. U utorak vlasti pokušavaju ući u trag ljudima, njih 150, s kojima je bio u kontaktu, uključivo pacijente i drugo medicinsko osoblje.
Turska, koja dosad nema zabilježen nijedan slučaj koronavirusa, rekla je da je vrlo vjerojatno da će se uskoro zaraza pojaviti i u toj zemlji. "Europa jako kasni u poduzimanju mjera i još uvijek je prespora", kazao je turski ministar zdravstva Fahrettin Koca. "Vrlo je izgledno da je zaraza već u Turskoj. Ali nema potvrđenih slučajeva virusa", dodao je.
Zabrana događanja
Kulturna i sportska događanja zaustavljena su na cijelom kontinentu. U utorak su se Italiji u zabrani takvih događanja Italiji pridružile i Poljska i Slovačka. Austrija je odgodila sva okupljanja na kojima se očekuje više od stotinu ljudi.
U Slovačkoj će takva mjera biti na snazi 14 dana. U Poljskoj nije određen datum kraja zabrane. Tamo su zabranjene nogometne utakmice i koncerti, no ne i događanja u kazalištima, muzejima i umjetničkim galerijama.
Poljski predsjednik Andrzej Duda najavio je da će ograničiti velike skupove u sklopu svoje izborne kampanje. "Rizik od širenja koronavirusa je prevelik. Ne želim ugroziti ljude koji bi došli na te skupove", kazao je poljski čelnik u ponedjeljak navečer.
U Češkoj su zatvorene sve škole te su također otkazani svi događaji s više od 100 sudionika.
U Sjevernoj Makedoniji prijeti suspenzija direktorici dermatološke klinike u Skoplju zbog kršenja epidemioloških procedura, objavio je ministar zdravstva Venko Filipče. Liječnica se prije tjedan dana vratila sa skijanja u Italiji, potom je pet dana radila a da se nije testirala te je održala predavanje pred stotinu ljudi. U ponedjeljak se pokazalo da je pozitivna na koronavirus.
Čelnici Sjeverne Irske otkazali su svoj planirani posjet Sjedinjenim Državama povodom proslave dana Svetog Patricka, a irski premijer Leo Varadkar i dalje planira u Washington, no skratio je svoje putovanje zbog epidemije.