KORONAVIRUS U ITALIJI

Bolnice pucaju pod pritiskom pacijenata, liječnici u paklenoj dvojbi: Kome dati krevet i respirator?

10.03.2020 u 13:47

Bionic
Reading

U Lombardiji, bogatoj pokrajini u žarištu epidemije koronavirusa, nestašica bolničkih kreveta i medicinske opreme prisiljava liječnike na donošenje iznimno teških odluka. Dok broj zaraženih raste, bolnice grcaju u naporima da osiguraju dodatne krevete na jedinicima intenzivnog liječenja. Neke su zatvorile cijele odjele kako bi ih pretvorile u smještaj za oboljele od koronavirusa, dok su druge transformirale operacijske dvorane u intenzivnu skrb, izvještava portal Politico.eu

Specijalisti svakodnevno se nalaze pred teškim izborom - tko će dobiti bolnički krevet i pristup respiratoru.

Lombardija raspolaže s oko 900 kreveta na odjelima intenzivnog liječenja, no ponegdje - osobito u Bergamu, Lodiju i Paviji - kapaciteti su nedovoljni. Zasad se radi po pravilu da se postojeći resursi čuvaju za pacijente s najvećim šansama za preživljavanje. To znači da prioritet imaju mlađi, inače zdravi pacijenti u odnosu na one starije, koji vuku neke kronične bolesti ili stanja.

'Ne želimo nikoga diskriminirati', kaže Luigi Riccioni, anesteziolog i šef Etičkog odbora talijanskog udruženja liječnika specijalista Siiarti, koautor novih smjernica o prioritetima bolničkog liječenja pacijenata s koronavirusom, za Politico.eu.

'Svjesni smo da tijelo izrazito slabog pacijenta nije u stanju podnijeti određene tretmane u odnosu na zdravu osobu', kaže Riccioni. S novim smjernicama i preporukama, Riccioni želi postići da se liječnici i ostalo zdravstveno osoblje ne osjećaju kao da su ostavljeni sami na vjetrometini 'teških etičkih dvojbi'.

Koronavirus, Italija
  • Koronavirus, Italija
  • Koronavirus, Italija
  • Koronavirus, Italija
  • Koronavirus, Italija
  • Koronavirus, Italija
    +7
Koronavirus, Italija Izvor: EPA / Autor: MATTEO CORNER

U razgovoru za Corriere della Sera, anesteziolog Christian Salaroli iz bolnice u Bergamu, usporedio je situaciju s trijažom za vrijeme rata, kada su stariji pacijenti morali biti ostavljani po strani. U dvorani za javna okupljanja, pretvorenoj u hitnu službu, primaju se samo pacijenti s koronavirusom, a ukoliko je oboljela osoba u dobi od 80 do 95 godina i ima ozbiljne respiratorne probleme, ona vjerojatno neće preživjeti.

Napušten je princip 'tko prvi dođe, prvi je na redu', potvrdio je anesteziolog Mario Riccio iz bolnice u Cremoni.