Nakon što je Zavod za školstvo Crne Gore jučer priznao da je doista koristio dio hrvatskog kurikuluma, bivši šef Ekspertne radne skupine za kurikulum Boris Jokić poručio je kako bi Hrvatska trebala tražiti financijsku kompenzaciju. U Ministarstvu znanosti i obrazovanja cijelu situaciju još uvijek analiziraju
Podudarnost dijelova kurikuluma Hrvatske i Crne Gore među prvima je zamijetila učiteljica Ljiljana Hanžek, koja je radila na prijedlogu hrvatskog kurikuluma. Ona je primjetila da su susjedi u Crnoj gori prepisali kurikulum za tjelesni i zdravstvenu kulturu.
To donekle priznaju i sami Crnogorci. 'Jako cijenimo ono što je u Hrvatskoj napravljeno u ovom dijelu, te naše nadležne službe bez sumnje koriste i iščitavaju sve ono za šta smatraju da je dobra praksa koja je primjenjiva u našim uvjetima. Stoga je kod predmetnih programa moguće da se pojave umjerene identičnosti', poručili su jučer iz Zavoda za školstvo Crne Gore.
Identičnost je, priznaju, velika kada je riječ o Predmetnom programu Tjelesnog odgoja.
'U izradi su korišteni: Predmetni program Tjelenski odgoj Crne Gore iz 2011, prijedlog Nacionalnog kurikuluma nastavnog predmeta Tjelesna i zdravstvena kultura Hrvatske iz 2016. i Učni načrt Športna vzgoja Slovenije iz 2011. Našim potrebama i mogućnostima najviše je odgovarao model koji je urađen u Hrvatskoj, pa smo ga u značajnoj mjeri koristili i prilagodili našim uvjetima', stoji u priopćenju.
Nije problem što je netko preuzeo metodologiju, poručuje pak Jokić, nego što je to napravio bez pitanja autora i bez pitanja Hrvatske koja je vlasnica preuzetih dokumenata.
Stoga očekuje i reakciju hrvatskog Ministarstva znanosti i obrazovanja. Ministrica Blaženka Divjak, doznajemo, već je naložila pravnoj službi da ispita sve moguće korake. Divjak je, doznajemo, i u kontaktu s ministricom vanjskih i europskih poslova Marijom Pejčinović Burić.
Naime, hrvatska strana prvo mora ispitati u kojem je obimu Crna Gora koristila hrvatske dokumente, ali i vidjeti na koji način može međunarodno reagirati.