SMRT NA ZADATKU

Crni rekord: U 2012. ubijena 132 novinara

31.12.2012 u 19:28

Bionic
Reading

Godina 2012. je bila crna godina za novinare izvjestitelje, sa 132 ubijena na novinarskom zadatku, priopćio je u ponedjeljak Međunarodni novinarski institut (IPI) sa sjedištem u Beču

'Ovo je najveći broj ubijenih novinara otkako Međunarodni novinarski institut sustavno prati podatke o nasilnoj smrti novinara, naime od 1997.', ističe IPI u priopćenju.

'Dosad je najveći broj ubijenih novinara zabilježen 2009., 110, među kojima 32 u besramnom pokolju u Maguindanau, na Filipinima', dodaje IPI.

U 2011. život su na poslu izgubila 102 izvjestitelja.

'Doista je nevjerojatno da je u 2012. ubijen toliki broj novinara', rekla je direktorica IPI-ja Alison Bethel McKenzie.

Uz 'zemlje tradicionalno opasne za novinare kao što su Pakistan, Somalija, Filipini, Honduras, Meksiko i Brazil', samo 'u Siriji je ubijen 31 novinar i osam građana reportera' u stalnim sukobima između režima predsjednika Bashara al-Assada i oporbe.

Na drugom mjestu najpogibeljnijih zemalja u 2012. je Somalija, sa 16 ubijenih novinara.

Među zemljama opasnim za novinare su i Pakistan (osam ubijenih), Brazil (pet), Kolumbija i Honduras (po tri u svakoj zemlji) i Meksiko (sedam).

Što se tiče ograničenja i kršenja prava na slobodu govora, IPI kritizira - različitim intenzitetom - čitav niz zemalja: Sjedinjene Države, Argentinu, Kubu, Ekvador, Kinu, Nepal, Egipat, Izrael, Bjelorusiju, Veliku Britaniju, Grčku, Rusiju...

Turska bilježi 'svjetski rekord' kada je riječ o zatvorenim novinarima, napominje IPI.

No IPI ističe da su Mijanmar i Grenada ostvarile 'znatan napredak'.

Reporteri bez granica (RSF) i Odbor za zaštitu novinara (CPJ) su 18. prosinca objavili različite podatke za 2012: na poslu je ubijeno 88 novinara po RSF-u i 67 po CPJ-u.