Oko 11,30 sati tog 29. svibnja prije 60 godina, Novozelanđanin Edmund Hillary i nepalski Šerpa Tenzing Norgaj popeli su se na 8.848 metara visoki vrh planine po imenu Sagarmatha/Qomolangma/Chomolungma iliti po zapadnjački Mount Everest. Predstavnici ljudske vrste tim su podvigom stupili na najvišu točku na kugli zemaljskoj
Norgaj i Hillary prvi su alpinisti za koje je potvrđeno da su dosegli najviši vrh i koji su se s njega spustili. Nije jasno što se dogodilo s Georgeom Malloryjem i Andrewom Irvineom davne 1924. Oni su poginuli na ekspediciji, a poslije se raspravljalo jesu li se prije smrti uspjeli popesti na vrh.
Bilo kako bilo, računa se da se nakon Hillaryja i Norgaja kao članova britanske ekspedicije 1953. na Everest popelo preko 3.000 alpinista. Peta ekspedicija kojoj je to uspjelo bila je jugoslavenska: 1979. u njoj je sudjelovao i najuspješniji hrvatski alpinist svih vremena Stipe Božić. Uz Slovence Zaplotnika, Štremfelja i Belaka te šerpu Anga Phua, Božić se uspio popeti na Krov svijeta. Ang Phu je poginuo pri spuštanju.
U ovih 60 godina uspješnih i neuspješnih pokušaja uspona na Everest život je izgubilo preko 230 ljudi. Neki od leševa navodno su vidljivi s ruta koje vode do vrha, ali su uvjeti tako teški da ih se ne može pokupiti i sahraniti. Osim što je svojevrsno groblje, uspon je danas i prilično zagađeno mjesto: prije dvije godine, glasoviti šerpa Apa organizirao je akciju u kojoj je s planine uklonjeno čak 5.000 kilograma otpada.