Više od 58 tisuća učenika osnovnih i srednjih škola, ili njih 11,44 posto, Hrvatska je izgubila u proteklom desetljeću od 2013./2014. do 2023./2024. školske godine prema podacima Školskog e-rudnika (ŠeR) Ministarstva znanosti i obrazovanja, piše u srijedu Večernji list
Toliki gubitak djece zbog rekordno niskog broja rođenih posljednjih godina i iseljavanja obitelji s djecom nameće pitanje koliko će učenika Hrvatska još izgubiti u idućem desetljeću, osobito imajući na umu da će u školske klupe tek pristizati djeca rođena u godinama kada je Hrvatska bilježila sve manji broj rođenih.
Naime, u završnim razredima osnovnih škola sada su još djeca iz vremena kada je u Hrvatskoj bilo godišnje 44,5 tisuća djece, dok je lani rođeno tek 33.883 djece, a ove godine u prvih devet mjeseci rođeno je samo 24.145 djece prema podacima Državnog zavoda za statistiku, što znači da će ove godine broj rođenih jedva doseći 32 tisuće.
Čak i da se zaustavi iseljavanje mladih i obitelji s djecom zbog velikog pada broja rođenih istaknutog osobito nakon 2015. obrazovni sustav teško će proći bez lomova u sljedećem desetljeću.
Na burzi rada na dan 30. rujna, prema podacima koje smo dobili od HZZ-a, bilo je ukupno 914 nezaposlenih učitelja, nastavnika i profesora te pedagoga, a među njima 292 učitelja razredne nastave i razrednih učitelja. Deficitarne nastavničke struke iz STEM područja neće imati problem sa zapošljavanjem.
U 2013./2014. školskoj godini imali smo 509.208 učenika da bismo na početku ove školske godine, prema podacima od prošlog tjedna, imali 450.933 učenika (podaci se ažuriraju op.a).
Tportal je i na WhatsAppu
Želite dobivati najvažnije vijesti dana na WhatsApp: Zapratite tportalov kanal OVDJE i kliknite 'Prati'
Demograf Stjepan Šterc smatra da predviđanja u idućih 5 do 10 godina uz postojeće pretpostavke nastavka prirodnog pada stanovništva, iseljavanja i mirnog promatranja demografskih negativnosti ne nude mogućnost promjene trendova i pokazatelja.
"Gubitak u tom razdoblju čak 58.275 učenika osnovnih i srednjih škola samo s linearnim nastavkom značilo bi smanjivanje u idućih 10 godina za novih više od 50.000 učenika i svođenje njihova ukubnog broja ispod 400.000", kazao je Šterc, piše novinarka Večernjeg lista Dijana Jurasić.