Izborna nedjelja, u kojoj je do 19 sati na snazi izborna šutnja, protječe bez ozbiljnijih dojava da se ta šutnja krši, tvrde iz Državnog izbornog povjerenstva (DIP)
'Imali smo svega nekoliko dojava o kršenju šutnje na društvenim mrežama i na pojedinim portalima', rekla je u nedjelju prijepodne potpredsjednica Državnog izbornog povjerenstva (DIP) Gordana Jalšovečki. Prijavitelji, primjerice, tvrde da je na 'portalu' jedne predsjedničke kandidatkinje u vremenu izborne šutnje objavljen promotivni video.
Potpredsjednica DIP-a potvrdila je da je i do DIP-a stigla prijava da se na pojedinim biračkim mjestima u Zagrebu na glasačkim listićima koristi grafitna, a ne kemijska olovka. DIP će provjeriti o čemu je riječ, kaže Jalšovečki i naglašava da to, ako je točno, nije u skladu sa zakonom, odnosno broj ispred imena predsjedničkog kandidata mora se zaokružiti kemijskom olovkom.
Biračka mjesta u Hrvatskoj otvorena su od 7 sati, DIP će u podne objaviti podatak koliko je birača glasalo do 11.30 sati, a podatak o odazivu objavit će i u 17 sati.
Oglasio se i Gong
Oglasio se i Gong, čija izvršna direktorica Oriana Ivković Novokmet u priopćenju za medije navodi da su građani do 11.30 najviše prijavljivali kršenja izborne šutnje na društvenim mrežama, za koje nisu propisane sankcije.
U Velikoj Gorici promijenjena je uobičajena lokacija biračkog mjesta u vatrogasnom domu pa se građani žale da nisu na vrijeme bili informirani. Zaprimili smo i slučaj građanke kojoj nije poštom dostavljena potvrda za glasanje izvan mjesta prebivališta (tzv. žuta potvrda), iako ju je na vrijeme zatražila, zbog čega nije uspjela glasati. Nadležni matični ured, sukladno propisima, ne može istoj osobi dva puta izdati potvrdu za glasanje radi sprječavanja dvostrukog glasanja.
'Zaprimili smo više upita građana koje zanima kako mogu glasati izvan mjesta prebivališta, no rok za predaju takvih zahtjeva istekao je 10 dana prije izbora.
Prijavljeno nam je i korištenje grafičke olovke kod nekoliko biračkih odbora. Prilikom zaokruživanja birača koji su pristupili glasanju birački odbori moraju koristiti kemijske olovke, na što je danas upozorio i DIP u medijima. Ova nepravilnost mogla bi proizlaziti iz nedovoljno preciznih uputa za rad biračkih odbora, u kojima nije jasno popisano kojim se olovkama treba služiti prilikom evidentiranja birača.
Gongu se javilo dvoje građana koji tvrde da se na popisu birača nalaze članovi njihovih obitelji koji tamo ne bi trebali biti. U prvom slučaju radi se o odjavi prebivališta radi preseljenja u inozemstvo prije više godina, a u drugom o preminuloj osobi te smo ih uputili na daljnje postupanje prema nadležnim službama', priopćio je Gong.
Glasnogovornik DIP-a: 'Neka birališta su već zatvorena'
Glasnogovornik DIP-a Slaven Hojski rekao je za Dnevnik Nove TV da, vezano uz izbornu šutnju, nije bilo puno promjena u odnosu na subotu. 'Uglavnom su bili SMS-ovi, iskakali su baneri na nekim portalima, a bilo je i profila koji su navijali za ovog ili onog, znate kako je to danas sve teško pratiti', kazao je Hojski.
Otkrio je i da ima nekih najava da bi se 2026. godine, kada je godina bez redovnih izbora, moglo pozabaviti izbornim zakonodavstvom, među ostalim i institutom izborne šutnje koja je na svakim izborima predmet rasprava.
Što se tiče izbornog jutra, sva su biračka mjesta uredno otvorena, a Hojski je kazao da su neka već i zatvorena. 'Već tri su birališta zatvorena, ona u Australiji. U Canberri je glasalo 90, u Melbourneu 119 i u Sydneyju 136 birača', rekao je.