dvije sile

Dokad će potrajati 'romansa?' Francuska i Njemačka desetljećima se ne slažu, ali jedna stvar ih je ujedinila

23.04.2025 u 18:34

Bionic
Reading

Franco-njemački par (kako kažu Francuzi) ili motor (kako kažu Nijemci) rijetko je bio usklađeniji nego sada. Francuski i njemački dužnosnici oduševljeni su time što je odnos između nadolazećeg kancelara Friedricha Merza i francuskog predsjednika Emmanuela Macrona već vrlo blizak

Kao znak utemeljene suradnje, Merz je odabrao Pariz kao svoju prvu inozemnu destinaciju, u koju će otputovati 7. svibnja.

'Naša nada je da će Macron, eurofil, konačno pronaći nekoga tko će mu moći odgovoriti u Njemačkoj', rekao je pak francuski diplomat koji je zatražio anonimnost. No koliko će dugo trajati taj romantični početak njihova odnosa, ovisit će o tome gdje oba državnika stoje što se tiče ključnih političkih pitanja, izvještava Politico.

Merzova odluka da ukine njemačku 'kočnicu duga' i masovno investira u obranu pozitivno je odjeknula u Francuskoj. Macron već godinama zagovara više ulaganja u obranu Europe, a konačno je pronašao sugovornika u Berlinu. Odluka američkog predsjednika Donalda Trumpa da uvede carine Europi te konfuzne poruke vezane uz NATO i podršku Ukrajini samo su neki od okidača za to da Pariz i Berlin počnu bliže surađivati. Oba lidera vide potrebu za boljom integracijom svojih vojski i obrambenih industrija, što bi moglo rezultirati novim projektima.

Imaju dodirnih točaka, ali ipak postoje razilaženja

'Različiti strateški pristupi koji su postojali između Njemačke i Francuske u pitanjima naoružanja bit će ublaženi, barem za buduće projekte', rekao je Roland Theis iz Merzove Kršćansko-demokratske unije (CDU), a on pomno prati odnose s Parizom.

Međutim postoje i područja u kojima se ove dvije sile razilaze. Francuska je nezadovoljna time što je Njemačka pod odlazećim kancelarom Olafom Scholzom investirala u američku i izraelsku tehnologiju protuzračne obrane, umjesto u europsku opciju. Također, Macronovi veliki planovi za Europsku uniju nisu naišli na odjek u Berlinu zbog stalne njemačke diferencijacije prema Americi po pitanju geopolitičkih odnosa. Povratak američkog predsjednika Trumpa sve je to promijenio.

Emmanuel Macron
  • Emmanuel Macron
  • Emmanuel Macron
  • Emmanuel Macron
  • Emmanuel Macron
  • Emmanuel Macron
    +6
Emmanuel Macron Izvor: EPA / Autor: LUDOVIC MARIN / POOL

'Neovisnost o SAD-u'

Kada je njegova konzervativna Kršćansko-demokratska unija pobijedila na izvanrednim izborima u veljači, Merz je pozvao Europu da 'postigne neovisnost o SAD-u'. Upravo je ova izjava munjevito brzo stigla do Francuske.

Merz i Macron planiraju zajednički utjecati na Bruxelles da bi smanjili birokraciju i promijenili pravila konkurencije te olakšali stvaranje takozvanih europskih prvaka u sektorima poput telekomunikacija i tehnologije. Energetika je pak dugo bila kamen spoticanja između Francuske i Njemačke. Scholz i Macron redovito su se sukobljavali zbog subvencija jer je Europa pokušala smanjiti cijene energije nakon početka rata u Ukrajini. Francuska je godinama tvrdila da je nuklearna energija bez ugljika i stoga bi trebala imati koristi od subvencija EU-a za zelenu energiju, no Berlin je strahovao da bi takva podrška učinila solarne i vjetroelektrane manje atraktivnima.

Sporazum s Mercosurom je kamen spoticanja

Veliki trgovinski sporazum o kojem je EU pregovarao više od tri desetljeća s Latinskom Amerikom dugo je bio najistaknutiji nesporazum između Francuske i Njemačke. Merzovo predloženo rješenje za pokretanje njemačkog gospodarstva postizanje je trgovinskih sporazuma koji bi pomogli da pronađu nove uvoznike njihovih proizvoda. Sporazum s Mercosurom nalazi se na vrhu njegovih prioriteta, a on ga želi brzo ratificirati.

'CDU i Merz jako će inzistirati na trgovinskoj slobodi, a s obzirom na trgovinski rat koji izbija, još je hitnije potrebno diversificirati naša partnerstva', rekao je Nils Schmid, njemački zastupnik iz redova socijaldemokrata lijevog centra (SDP).

Francuska se oštro protivi sporazumu s Mercosurom, tvrdeći da bi on dao latinoameričkim poljoprivrednicima konkurentsku prednost jer su normativi proizvodnje stroži u Europi. Usvajanje tog sporazuma bilo bi politički nepovoljno za Macrona jer bi moglo izazvati pobunu poljoprivrednika i potaknuti podršku već uzlazećoj krajnjoj desnici.

No postoje signalni signali da francuska vlada možda mijenja stav. Francuski ministar trgovine Laurent Saint-Martin rekao je da su Trumpove carine na robu EU-a bile 'alarm' za Francusku da diversificira svoje trgovinske partnere. Rekao je da bi Pariz mogao promijeniti svoj stav o Mercosuru ako se učine ustupci koji bi zadovoljili Francusku.

Sentiment se mijenja

U televizijskom intervjuu prošlog tjedna Merz je tvrdio da 'čak i Emmanuel Macron sada naginje ratifikaciji sporazuma s Mercosurom'.

On je zaključen prošle godine, ali još treba odobrenje većine zemalja EU-a, kao i većine u Europskom parlamentu, prije nego što stupi na snagu. To je velik zahtjev za Macrona, a vjerojatno će ostati neodgovoren. Francuski predsjednik želi da države članice EU-a pristanu na zajednički sustav zaduživanja da bi dobile više novca za obrambenu industriju Europe. Merz još nije potpuno isključio zajedničko financiranje obrane, ali inzistirao je na tome da Unija mora postati puno učinkovitija u nabavi i proizvodnji oružja prije nego što bi se o takvom rješenju moglo raspravljati.