MARUŠIĆ IPAK NEMA POJMA

Dorić odgovara HDZ-u: Platforme se s obale neće ni vidjeti

01.04.2015 u 19:37

Bionic
Reading

Na tvrdnje predsjednika HDZ-ove Zajednice poduzetnika i obrtnika Hrvoja Marušića da će 'naftne platforme biti postavljene ispred Splita i Dubrovnika', koje je samouvjereno izrekao na stranačkoj konferenciji za novinare u Splitu, hitro mu je odgovorila šefica Agencije za ugljikovodike Barbara Dorić. Ukratko, poručila mu je da nije upoznat čak ni s osnovnim informacijama o projektu eksploatacije Jadrana

Marušić je uzbunio lokalnu javnost izjavom da će se platforme postaviti na Splitskim vratima - dakle, između otoka Brača i Šolte - te tako spriječiti pristup Splitu kao trećoj najprometnijoj luci na Mediteranu. Usto, po njegovim informacijama niknule bi i 'ispred Rogoznice te nekoliko kilometara ispred Dubrovnika'.

'Unatoč trudu Agencije, pojedinci nisu upoznati s osnovnim informacijama projekta. Netočno je da će se jedna platforma nalaziti između Milne i Šolte. Naime, istražni prostori uopće ne obuhvaćaju to područje te je nemoguće ondje provoditi bilo kakve radnje istraživanja, a kamoli eksploatacije. Istina je da je u mjestu Milna na Braču 80-ih godina izrađena jedna istražna bušotina te je moguće da pojedinci na osnovi podataka o postojećim istražnim bušotinama u Jadranskom moru dolaze do zaključaka gdje bi mogle biti buduće platforme, što je posve pogrešno i netočno', stoji u reakciji koju je Dorić uputila tportalu.

'U ovom trenutku istražni prostori koji su predmet interesa uopće se ne nalaze u blizini navedenih područja te su odmaknuti minimalno deset kilometara od obale i šest kilometara od otoka, što ranije nije bio slučaj jer su se istražne radnje mogle provoditi i na otocima. Dakle, novi regulatorni okvir, za razliku od onog koji je vrijedio do travnja 2014., onemogućio je čak i pomisao na platformu u Splitskim vratima', nastavlja Dorić.

Objasnila je da je cijela priča o platformama, izuzev onih dvadesetak koje već postoje na sjevernom Jadranu, još stvar spekulacije i tako će ostati u idućih pet godina.

'Prije istražnog bušenja koje se može očekivati tek za tri godine potrebno je napraviti 3D seizmička snimanja kako bi se uopće moglo odlučiti o tome gdje će se raditi istražno bušenje, a ako se istražnim bušenjem utvrde isplative količine nafte ili plina potrebno je provesti i kompleksne studije, između ostalog i studije utjecaja na okoliš koje će pokazati je li eksploatacija opravdana i ako je pod kojim uvjetima se smije eksploatirati. Platforme neće moći biti planirane na lokacijama koje su vidljive s obale', decidirana je predsjednica Uprave Agencije za ugljikovodike.