Dramatične scene zabilježene su u utorak ujutro na samoj splitskoj Rivi, na kojoj se uklanjao kiosk što se ondje ilegalno nalazi punih pet godina. Intervenirali su policija, vatrogasci i komunalne službe, a privedeno je više osoba
Vlasnik kioska u kojemu se prodavao sladoled Davor Alujević oko njega je prethodno parkirao nekoliko automobila i kombija, nastojeći spriječiti akciju koju je nadgledao zamjenik splitskog gradonačelnika Bojan Ivošević. Obitelj Alujević se najprije zabarikadirala unutra, zbog čega ih je policija privela, a potom su vatrogasci provalili u kiosk jer se supruga unutra zaključala. Nešto kasnije i njihova kćerka pokušala je na ovaj način spriječiti uklanjanje, pa je i ona završila u marici.
Kiosk se ondje nalazio punih 25 godina, s još nekoliko njih. Kada je prije pet godina započelo uređenje tog dijela Rive te obližnje Turističke palače, uklonjeni su svi osim Alujevićevog, a što je sve do danas sprječavalo završetak radova. On je, iako bez ugovora, svejedno nastavio ondje prodavati sladoled, a u međuvremenu je legalnim sredstvima pokušao osporiti uklanjanje.
'Ta trafika sprječava dovršetak ovog dijela Rive od 2016. godine. Ona je tu ilegalno, bez ijednog papira, nikome ništa ne plaća. Stoji u prostoru i vremenu bez reakcije ijedne inspekcije, ijednog tijela. Prva i glavna odgovorna osoba koja je trebala svih ovih godina reagirati je zaposlenik Lučke kapetanije, čiji je ured pokraj nas i koji pet godina ne postupa na pomorskom dobru. Znači, pet godina Lučka kapetanija dozvoljava bezakonje ispred njihovog ureda. Mislim da država nekim ljudima ni ne treba, neki se vrlo dobro snalaze u anarhiji i koriste sve rupe našeg sustava', rekao je novinarima splitski dogradonačelnik Ivošević.
Grad Split je, čini se, iskoristio proceduru kojom se suprotna strana godinama koristi: kao što su vlasnici odbijali primiti rješenje kojim im se naređuje uklanjanje kioska, a potom i rješenje o izvršenju ovog rješenja, tako su gradske službe reagirale čim je njihova odluka postala izvršna.
Vlasnici i njihov odvjetnik Željko Lubina tvrde da su žalbom i preko Splitsko-dalmatinske županije uspjeli to osporiti, no u gradskoj upravi za tportal su kazali da takav dokument nisu zaprimili. Dakle da imaju zakonsko pravo postupati.
'Prošlog tjedna održan je sastanak na kojemu je vlasnik kazao da je u proteklih pet godina uspio riješiti svoje kreditne obveze i da mu uklanjanje sada lakše pada te da neće raditi nikakve probleme', tvrdi Ivošević za tportal.
Posla su ipak imale sve službe, od policije i vatrogasaca do komunalaca, a on je kazao da je žalosno to da rješavanje ilegalnog objekta zahtijeva ovoliko posla.
'Dolazimo do toga da zakonima, a mnogi su dali svoje živote da bi imali uređen sustav, nitko u ovoj državi ne može uvesti red. Nitko nije u stanju natjerati sustav da radi, nitko ne smatra da ima ovlasti nad nečim što je očito nezakonito, što pet punih godina potpuno nezakonito u centru Splita sprječava dovršetak Rive', rekao je.
U višesatnom natezanju Alujevići su palili i gasili parkirane automobile kako bi spriječili njihovo odvoženje, čulo se nekoliko povika, ali i plač prilikom privođenja. Kiosk je uklonjen oko deset sati. Ovaj dio splitske Rive, u neposrednoj blizini ulaza u podrume Dioklecijanove palače, iznimno je frekventan jer se ovdje nalazi i stajalište za ukrcaj i iskrcaj turističkih autobusa, a to je i glavna pješačka komunikacija prema tržnici i trajektnoj luci. Po najavama, uskoro će se popločati i urediti.
Na obližnjoj Istočnoj obali također ilegalno već pune dvije godine nalazi se tridesetak kioska i štandova koje gradske službe uklanjaju jednoga po jednoga, kako uspiju uručiti rješenja i stvoriti formalne pretpostavke za to. Dosad je maknuto njih sedam.