Državne nekretnine očitovale su se o adaptaciji vile Kovač, državne rezidencije na Hvaru, koja je postala predmet spora ministra obrane Marija Banožića i predsjednika Zorana Milanovića. Banožić je insinuirao da je Milanović odgovoran za trošenje 'stotina tisuća kuna' za obnovu svog omiljenog državnog ljetovališta 2020. godine, a predsjednik je ustvrdio da s tim nema ništa i podsjetio da je u to vrijeme upravo Banožić bio resorni ministar državne imovine
Iz Državnih nekretnina odbacili su bilo kakvu mogućnost da je Milanović išta nalagao oko obnove vile Kovač, piše u četvrtak Jutarnji list, dodajući da je najviše novca otišlo na sanaciju terase, a konkretno je 112.000 kuna potrošeno na metalnu nadstrešnicu.
Državne nekretnine poručile su da posluju prema godišnjim planovima i ulažu u službene stanove i rezidencijalne objekte radi održavanja i sprečavanja od propadanja, odbacivši pokušaje da se to koristi u dnevnopolitičke svrhe. Time su odgovorile na spor oko adaptacije vila Kovač, javlja Hina.
Državne nekretnine priopćile su kako Trgovačko društvo Državne nekretnine d.o.o. sukladno djelokrugu rada upravlja nekretninama u vlasništvu države iz portfelja Društva u kojem se nalazi i osam rezidencijalnih objekata, pa tako i Vila Kovač na Hvaru.
Navode kako društvo posluje prema godišnjim planovima poslovanja, planovima javne nabave te radi sve u skladu sa Zakonom o javnoj nabavi.
'Unatoč navedenome, niz aktera unazad više od mjesec dana kontinuirano na medijskoj sceni pokušava Društvo koristiti u dnevnopolitičke svrhe, što smo osobito svjedočili kada je riječ o korištenju službenih stanova i njihovom održavanju', ističu.
Državne nekretnine ulažu u stanove za službene potrebe i rezidencijalne objekte u svrhu održavanja i sprečavanja od propadanja te povećanja vrijednosti nekretnina.
Konkretno, za Vilu Kovač na Hvaru u 2020. je rađena planirana i potrebna sanacija terase i hidrantske mreže te radovi na održavanju objekta odnosno građevinsko-obrtnički radovi u svrhu sprečavanja od štete, zaštite od požara i propadanja objekta koji je izložen vremenskim uvjetima, sveukupnog iznosa oko 190.000 kn, navode.
Prema planiranome u 2018., u 2021. je započet i projekt sanacije vanjske stolarije i sanitarnog čvora. U 2020. i 2021. iznos ulaganja u obnovu inventara namijenjenog državnim rezidencijama, smještenog u Vili Kovač, sukladno planiranom od strane nadležne službe, u 2019. i 2020. iznosio je oko 170 tisuća kuna.
Napominju kako je i za nabavu radova na Vili kovač na Hvaru, kao i u svim drugim nabavama Državnih nekretnina, postupak proveden sukladno Zakonu i pravilniku o javnoj nabavi.
Nabava je objavljena u Elektroničkom oglasniku javne nabave (EOJN) te su se na poziv mogli javiti svi zainteresirani ponuđači, a po provedenom postupku odabrana je ekonomski najpovoljnija ponuda što se i vidi iz objavljenog zapisnika na EOJN-u.
'Državne nekretnine zadužene su za upravljanje nekretninama iz portfelja Društva te postupaju u skladu sa svim propisima', poručuju.
Milanović je u četvrtak rekao kako nije tražio adaptaciju državne rezidencije na Hvaru 'Vila Kovač', nakon što ga je ministar obrane Mario Banožić sinoć prozvao da se očituje o 'adaptaciji i ulaganju' koja je iznosila nekoliko stotina tisuća kuna.
Milanović također traži istragu na što je Banožić potrošio toliki novac jer se u toj državnoj rezidenciji adaptacije i ulaganja ne vide.
Bivša zaposlenica Državnih nekretnina i zviždačica Maja Đerek istaknula je kako su radovi na Hvaru izvršeni u svibnju 2020., u vrijeme kada je Banožić bio aktualni ministar državne imovine i direktno nadređen v.d. direktorice Državnih nekretnina Renati Sabo.
Također je poručila kako je u kaznenoj prijavi Uskoku navela slučaj pogodovanja direktorice Sabo tadašnjem izvođaču radova na Vili Kovač.
Jutarnji neslužbeno doznaje da je među nabavljenim namještajem u vili Kovač trenutno stol za terasu za osam osoba (4200 kuna), osam stolaca (oko 2700 kuna), suncobran veličine tri puta tri metra (7200 kuna), te tri vrtna seta namještaja za sve terase svih državnih rezidencija za ukupno 18.000 kuna. Kupljen je i visokotlačni perač za oko 4000 kuna, te plinsko kuhalo za 5900 kuna.