Dvije godine nakon velike eksplozije u bejrutskoj luci u kojoj je poginulo više od 200 ljudi, neovisni stručnjaci Ujedinjenih naroda u srijedu su pozvali međunarodnu zajednicu da 'bez odgode' pokrene međunarodnu istragu
Ova je tragedija bila jedna od najvećih nenuklearnih eksplozija u novijoj povijesti, no svijet nije učinio ništa da shvati zašto je do nje došlo", smatra šest stručnjaka koji imaju mandat Vijeća za ljudska prava, ali ne istupaju u ime Ujedinjenih naroda.
"Na drugu godišnjicu eksplozije obeshrabruje nas činjenica da stanovnici Libanona još uvijek čekaju da pravda bude zadovoljena. Stoga pozivamo da se, bez odgode, otvori međunarodna istraga", istaknuli su. Priopćenje su potpisali posebni izvjestitelj UN-a za izvansudske, hitne ili arbitrarne poslove, Morris Tidball-Binz, posebni izvjestitelj za ljudska prava i okoliš, David Boyd i Obiora Okafor, neovisni stručnjak za ljudska prava i međunarodnu solidarnost.
U eksploziji golemih razmjera koja se dogodila 4. kolovoza 2020. u bejrutskoj luci, poginulo je više od 200 ljudi, ozlijeđeno ih je 6500, a uništeno je više tisuća zgrada. Ubrzo nakon toga, 37 UN-ovih stručnjaka za ljudska prava izdalo je zajedničku izjavu u kojoj se libanonska vlada i međunarodna zajednica pozivaju da na učinkovit način zadovolje potrebu za pravdom i odštetom.
No rodbina žrtava do danas nije dobila nikakav odgovor ni objašnjenje svojih čelnika o prisutnosti više tona amonijeva nitrata uskladištenog bez potrebnih mjera opreza u bejrutskoj luci na mjestu eksplozije.
Istrage su od kraja 2021. zbog političke opstrukcije obustavljene, a dosad nije suđeno nijednome odgovornom dužnosniku. Blokirana je i istraga pa su "obitelji žrtava pozvale međunarodnu zajednicu da pokrene neovisnu istragu pod okriljem Vijeća za ljudska prava", istaknuli su stručnjaci UN-a.
Oni su pozvali Vijeće za ljudska prava da preuzme slučaj, dodajući kako je eksplozija otkrila "sustavan problem nemara u upravljanju lukom i skladištem, kao i na problem raširene korupcije". UN-ovo Vijeće za ljudska prava sa sjedištem u Ženevi čini 47 država članica, čiji se članovi sastaju redovito na sjednicama. Sljedeća se održava od 13. rujna do 7. listopada.