S još dvije žrtve palestinskih raketiranja iz pojasa Gaze broj mrtvih na izraelskoj strani popeo se na 12, objavila je izraelska policija u utorak kada su Palestinci održali opći štrajk solidarnosti sa stanovnicima pojasa Gaze
"Projektilom je pogođeno mjesto na kojem žive strani radnici. Dvije su osobe poginule, jedna je teško, a druga umjereno ranjena, a dvije su zadobile lakše ozljede", rekla je izraelska policija, a javlja agencija AFP.
Istodobno s palestinskim raketiranjem izraelskog teritorija nastavljeni su izraelski zračni napadi na Gazu unatoč brojnim pozivima na trenutačni prekid vatre.
Nakon kratkog zatišja noću koje su predstavnici UN-a iskoristili da u Gazu pošalju konvoj s gorivom, Izrael je nastavio bombardirati Gazu, a palestinski militanti ispaljivati rakete.
U Gazi je raseljeno 52.000 stanovnika, navodi UN.
Izraelsko čelništvo objavilo je da će nastaviti ofenzivu kako bi uništili sposobnost oružanih pokreta Hamas (koji je na vlasti u Gazi) te Islamskog džihada.
"Borbe neće prestati sve dok ne uspostavimo potpuni dugoročni mir", rekao je ministar obrane Benny Gantz i okrivio Hamas za najgoru eskalaciju zadnjih godina, prenosi Reuters.
Hamas je počeo raketirati Izrael u ponedjeljak, nakon višetjednih tenzija zbog odluke suda o deložiranju nekoliko palestinskih obitelji u Istočnom Jeruzalemu i sukoba policije s Palestincima blizu džamije Al Aksa, koja je treće najsvetije mjesto za muslimane.
Palestinci na okupiranoj Zapadnoj obali i izraelski Arapi (manjina koja je ostala živjeti nakon protjerivanja Palestinaca) počela je u utorak opći štrajk u znak solidarnosti.
"Time pokazujemo drugoj strani, Židovima, koliko je velik doprinos Arapa", kaže Diaa Rabaya’a (23) i dodaje "jer svaki dan kad oni ne rade, zemlja je gotovo paralizirana".
Prema medicinskim izvorima iz Gaze 213 Palestinaca je ubijeno, uključivo 61 dijete i 36 žena.
Na izraelskoj strani sada je 12 žrtava od kojih dvoje djece.
U pojasu Gaze uništeno je ili teško oštećeno 450 zgrada, a među njima šest bolnica i devet centara za primarnu zdravstvenu skrb, objavila je UN-ova humanitarna agencija.
U UN-ovim školama utočište je potražilo 47.000 od 52.000 stanovnika Gaze.
Izrael tvrdi da je više od 3450 raketa ispaljeno iz Gaze od početka sukoba u ponedjeljak, 10. svibnja, no da je većinu presreo proturaketni štit "Željezna kupola".
Izrael tvrdi da su njegove snage ubile oko 130 boraca Hamasa i još 30 boraca Islamskog džihada.
Opći štrajk
Opći štrajk u utorak je održan u Istočnom Jeruzalemu, arapskim gradovima unutar Izraela te u gradovima na Zapadnoj obali, a na društvenim mrežama objavljene su palestinske zastava i pozivi na solidarnost.
Palestinske komercijalne radnje u Istočnom Jeruzalemu bile su zatvorene, uključivo u starome gradu te u mješovitoj židovsko-arapskog luci Haifi na sjeveru Izraela.
Organizator Raja Zaatar rekao je za Reuters da je štrajk zatvorio 90 posto poslovnog sektora u arapskim četvrtima
Yuval Steinitz, član vlade premijera Benjamina Netanyahua izrazio je žaljenje zbog štrajka "što je još jedan udarac u onom dijelu gdje Izraelci i Palestinci još krhko surađuju.
Glasnogovornik izraelske vojske, brigadni general Hidai Zilberman rekao je da se ofenziva na Gazu nastavlja u skladu s popisom ciljeva utvrđenih za iduća 24 sata.
"IDF (Izraelske obrambene snage) ne govore o prekidu vatre. Sada smo fokusirani na paljbu", rekao je za Vojni radio.
Stanovnici Gaze kažu da Izrael nastavlja intenzivne zračne napade, a Hamas je u ponedjeljak rekao da će ponovno početi ispaljivati dalekometne rakete na Tel Aviv.
Zapadna obala
Demonstracije zbog sukoba planirane su i u gradovima na Zapadnoj obali, u Ramallahu, Hebronu i drugim palestinskim gradovima.
Čini se da je u Ramalahu velik odziv na štrajk.
Američki predsjednik Joe Biden telefonski je u ponedjeljak razgovarao s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom izrazivši svoju potporu prekidu vatre u sukobu između Izraela i palestinskih ekstremista, objavila je Bijela kuća.
Znak da bi se nasilje moglo proširiti jest smrt Palestinca kojega su ubili izraelski vojnici na Zapadnoj obali jer im je prijetio vatrenim oružjem i improviziranim eksplozivom
Visoki vojni časnik general Mark Milley upozorio je da bi se nasilje moglo proširiti.
"Prijeti šira destabilizacija i niz negativnih posljedica ako se borbe nastave", rekao je Milley, zapovjednik američkog Združenog stožera po dolasku u Bruxelles u ponedjeljak na razgovore s partnerima u NATO-u pa dodao: "Nikome nije u interesu nastavak sukoba".