Tomislav Tomašević, zagrebački gradonačelnik, predstavio je ugrađene polupodzemne spremnike za papir, plastiku i staklo u Zapruđu. Riječ o nastavku njihova postavljanja na području izvan centra grada i investiciji od oko, kako je rekao, 15 milijuna eura, s ciljem da se na 751 lokaciji do kraja 2027. godine postavi njih 2253
'Nakon što smo gotovo po cijelom centru grada postavili podzemne spremnike krenuli smo i s postavljanjem polupodzemnih izvan centra. Ključna stvar je to da su oni za plastiku i papir pet puta veći volumenom od klasičnih kontejnera na ulici, a za staklo su tri puta veći', kazao je Tomašević.
Oni će zamijeniti postojeće na zelenim otocima, a cilj je da, naveo je gradonačelnik, grad bude uredniji i da više otpada stane u spremnike.
Ove godine 750 spremnika na 250 lokacija
Spremnici za bio i komunalni miješani otpad, naveo je, morat će biti unutar zgrada ili u boksovima čije postavljanje financira Grad.
'Cilj je da do kraja 2027. godine kontejnera ne bude na javnoj površini. Polupodzemni u Zapruđu su ili već postavljeni ili je njihova ugradnja u tijeku. Riječ je o mini pilot-projektu i u Zapruđu će oni biti na 14 lokacija. Ideja je da to bude gotovo do ožujka. Ovaj tjedan također krećemo s postavljanjem u Maksimiru i Sesvetama. Cilj je da ove godine 750 spremnika bude postavljeno na 250 lokacija', rekao je Tomašević.
Istaknuo je da je najteži dio posla pronaći mikrolokaciju na kojoj nema podzemnih instalacija vode, optike i struje.
Davor Vić, direktor Čistoće, naveo je da će na ovaj način biti brže pražnjeni, a usluga učinkovitija jer će svi polupodzemni spremnici biti postavljeni tako da budu dostupni s javne prometnice. Također je dodao da se lokacije za sve njih, kao i dinamika njihova postavljenja, mogu pratiti na stranici spremnici.zagreb.hr.
Spremnici će za sada biti otvorenog tipa, ali u Gradu razmatraju mogućnost da u budućnosti na njima budu elektroničke brave kao na onim podzemnima u centru.
'Ako se uoči da je u njima dosta nečistoća koje kontaminiraju odvojene frakcije, ići će se na brave', rekao je Tomašević i dodao da imaju dosta paljevina plastičnih kontejnera te da to rješavaju s policijom. Valja podsjetiti da je u tijeku natječaj procijenjene nabavne vrijednosti tri milijuna eura bez PDV-a za sustav kontrole otključavanja i zaključavanja polupodzemnih spremnika, pa je sasvim sigurno da će do toga u nekom trenutku i doći.
Stečaj NK Zagreb
Upitan o stečaju NK Zagreb, koji su pokrenuli, Luka Korlaet, zamjenik gradonačelnika, kazao je da to nije atak na klub nego na upravu koja već šest godina bespravno koristi vrijednu gradsku imovinu.
'Potražujemo dva milijuna eura na osnovi bespravnog korištenja i danas se nalazimo sa stečajnim upraviteljem da vidimo kako da bezbolno napravimo tranziciju za djecu i sportaše i da oni to ne osjete', rekao je Korlaet.
Na pitanje da komentira najavu Ivice Lovrića, skupštinskog zastupnika i kandidata stranke Plavi grad za gradonačelnika, da će ako dođe na vlast Zagreb dobiti metro za 15 godina, Tomašević se samo nasmijao i podsjetio da je Lovrić bio na vlasti 21 godinu i da su posljedice njegova rada vidljive.
'Prometni stručnjaci naglašavaju da se primarno treba fokusirati na željeznicu, posebno u smjeru sjever - jug, a dalo bi se razgovarati i o frekventnosti vlakova na relaciji jug - zapad. Nadam se da će HŽ Infrastruktura konačno izgraditi tri stanice, Vukovarska, Savski most i Trokut, i konačno se pomaknuti s mjesta', zaključio je Tomašević.