zaokret udesno

Elita EU-a na mukama: Rađa se 'novi Habsburg', Europa dobiva još jednog Orbana

08.01.2025 u 17:02

Bionic
Reading

Europski establišment pribojava se onog što se valja iza brda. Nakon što je Viktor Orban ljetos okupio 'Habsburšku Monarhiju' u brojčano trećoj najmoćnijoj grupaciji u EP-u, Austrija bi sada mogla dobiti i svog prvog krajnje desnog čelnika od Drugoga svjetskog rata. Uzor mu je, naravno, najpoznatiji 'odmetnik' u Uniji, Orban

Iznenadni raspad višemjesečnih međustranačkih pregovora o formiranju centrističke koalicije u Austriji, koja je trebala služiti kao kordon protiv krajnje desne Slobodarske stranke (FPÖ), ostavio je predsjedniku Alexanderu van der Bellenu dvije opcije – sazvati nove izbore ili, onu od koje su strahovali svi u austrijskoj politici – povjeriti mandat za sastavljanje vlade čelniku FPÖ-a, Herbertu Kicklu. Bellen se odlučio na potonju.

Kicklova euroskeptična i proruska stranka osvojila je najviše glasova na parlamentarnim izborima u rujnu, no nijedna stranka s njima nije htjela koalirati. U međuvremenu je dodatno prešišala konkurente u anketama.

Narodna stranka, jedini potencijalni koalicijski partner FPÖ-a, već je najavila da će pristati na koalicijske pregovore s Kicklom.

Vodstvo vladajuće austrijske Narodne stranke (ÖVP) u nedjelju je na izvanrednom sastanku izabralo dosadašnjeg tajnika Christiana Stockera za privremenog nasljednika kancelara Karla Nehammera, a on je dan ranije objavio svoju ostavku nakon neuspjelih pregovora o formiranju nove vlade bez krajnje desnice.

S Kicklom, kao sada izglednim kancelarom Austrije, europski establišment sprema se na nove muke.

Kickl će igrati Orbanovu igru

Kickl, ne skrivajući da se divi mađarskom premijeru Viktoru Orbanu, sad će vjerojatno igrati njegovu igru – dodvoravati se ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, sukobljavati se s europskim mainstreamom i zalagati se za tvrdu politiku u pitanjima poput migracija.

Ako njegova stranka FPÖ preuzme vlast u Austriji, to bi značilo da bi cijeli dio EU-a od Mađarske preko Austrije do Slovačke, pod premijerom Robertom Ficom – i potencijalno do Češke, gdje bivši premijer Andrej Babiš vodi u anketama uoči izbora u listopadu – bio naklonjen Rusiji, nakon gotovo tri godine Putinove sveobuhvatne invazije na Ukrajinu, piše Politico.

Herbert Kickl i Viktor Orban
  • Herbert Kickl i Viktor Orban
  • Herbert Kickl i Viktor Orban
  • Herbert Kickl i Viktor Orban
  • Herbert Kickl i Viktor Orban
  • Herbert Kickl i Viktor Orban
    +2
Herbert Kickl i Viktor Orban Izvor: Profimedia / Autor: ALEX HALADA / AFP / Profimedia

Treba naglasiti i da je Orban ljetos uz Kickla i Babiša okupio staru družinu iz 'Habsburške Monarhije' – Austriju, Češku i Mađarsku (Ugarsku) - u trećoj po snazi grupaciji unutar Europskog parlamenta, nazvanu 'Domoljubi za Europu'. 'Habsburgovcima' su se pridružili francuska stranka Nacionalno okupljanje te talijanska Liga, kao i desničarske stranke od Španjolske do Nizozemske.

Bruxellesu potencijalni dolazak Kickla na čelo Austrije također budi uznemirujuća sjećanja na početak stoljeća, kad je FPÖ pod vodstvom jednog od Kicklovih prethodnika, Jörga Haidera, postao dio austrijske vladajuće koalicije. U to su vrijeme mnoge vlade EU-a prekinule bilateralne kontakte s Bečom.

Sličnosti između Kickla i njegova uzora Orbana su nevjerojatne. Baš kao i Orban, FPÖ računa na ruski plin, vrlo je kritičan prema sankcijama Rusiji i želi smanjiti pomoć Ukrajini (te tako što prije okončati rat).

Herbert Kickl
  • Herbert Kickl
  • Herbert Kickl
  • Herbert Kickl
  • Herbert Kickl
  • Herbert Kickl
    +5
Herbert Kickl Izvor: Profimedia / Autor: Alex HALADA / AFP / Profimedia

Za Uniju je posebno zabrinjavajuće to što bi taj dvojac vjerojatno udruženim snagama mogao raditi na blokiranju velikih inicijativa, za koje je potreban dogovor svih 27 vlada EU-a.

Orban je godinama smetao Bruxellesu, iako bi u konačnici često pokleknuo pred političkim pritiscima – kao po pitanju proširenja EU-a prije nešto više od godinu dana – no treba računati na to da bi Mađarska i Austrija u tandemu mogle biti podosta snažna sila.

Prva 'žrtva' ubojitog tandema - Ukrajina

U programu Kicklove stranke piše da 'Europska unija trenutno na svakom koraku slijedi kurs eskalacije, što bi moglo dovesti do trećeg svjetskog rata'.

Sankcije Rusiji čine Uniju 'djelomično krivom za patnje i smrt u Ukrajini i Rusiji i samo potpiruju daljnji sukob', smatra vodeći kandidat FPÖ-a na europskim izborima, Harald Vilimsky.

Kicklova stranka, baš kao i Donald Trump, smatra da bi EU trebao prihvatiti 'mirovnu politiku' kako bi prisilio Ukrajinu da sjedne za pregovarački stol. Stranka je obećala da će blokirati bilo kakvu pomoć Ukrajini putem Europskog fonda za mir, vreće novca za sigurnost.

Stranka je 2016. čak potpisala 'sporazum o prijateljstvu' s Putinovom strankom Ujedinjena Rusija, kojim su se dogovorile da će razmjenjivati informacije i redovito održavati konzultacije.

Kickl je nakon invazije na Ukrajinu u 2022. naglasio da je ovaj sporazum u međuvremenu istekao, no stranka je i dalje naklonjena Rusiji. Posjete Orbana i Fica Moskvi austrijska krajnja desnica ocijenila je kao 'pravu mirovnu diplomaciju'.

Migracije - trn u oku Herberta Kickla

Kickl, koji se proglasio narodnim kancelarom (Volkskanzler) tijekom predizborne kampanje – što je izraz koji se veže uz Adolfa Hitlera – razmišlja i o potpunoj obnovi austrijskog sustava azila.

Obećao je da će očuvati 'homogenost' austrijskog naroda suspendiranjem prava na azil putem 'zakona o izvanrednom stanju' te zalaganjem za dosljednu remigraciju tražitelja azila (pojam kojim ekstremni desničari pogrešno nazivaju prisilno protjerivanje migranata), inače zahtjeva koji su preuzeli od njima bliskog Identitetskog pokreta, ekstremno desne organizacije koja se zalaže za očuvanje 'etničkog identiteta državotvornog naroda'.

U programu stranke zagovara se smještaj europskih migracijskih centara u trećim zemljama za milijune ljudi te obustava plaćanja Uniji ako blok ne održi obećanje da će zaštititi svoje vanjske granice.

FPÖ je i vrlo negativno nastrojen prema Europskom zelenom planu te ga zbog gomile propisa smatraju jednim od glavnih uzroka loše konkurentnosti Europe.