'YES WE DID'

Emotivni Obama za kraj uputio apel Amerikancima

11.01.2017 u 09:44

Bionic
Reading

Barack Obama u srijedu se obratio američkoj javnosti po posljednji put kao predsjednik, u emotivnom govoru koji je bio i dirljiv oproštaj i poziv na zaštitu demokracije. Privodeći kraju svojih osam godina u Bijeloj kući, Obama se vratio u Chicago, grad iz kojeg je krenuo u političku karijeru, i dobio ovacije 18.000 ljudi u dvorani i prije nego što je izgovorio prvu riječ

Na početku govora svoj politički slogan iz prve kampanje 'Yes we can' (Da, mi to možemo) predsjednik Barack Obama parafrazirao je u 'Yes we did' (Da, uspjeli smo).

Prisjetio se uspjeha iz svoja dva mandata, od ekonomskih postignuća, zdravstvene reforme, legalizacije istospolnih brakova, uspostavu diplomatskih odnosa s Kubom i mirovnog sporazuma s Iranom. Još četiri godine!', odgovorila mu je jednoglasno prepuna dvorana.

Obama nije izravno kritizirao svoga nasljednika Donalda Trumpa, koji je najavio da će poništiti mnoge njegove odluke, ali je osudio podjele u američkom društvu i politici.

Svoje pristaše pozvao je da se bore za demokraciju. 'Uza sve razlike, u ovome smo zajedno', rekao je i upozorio da strančarenje, rasizam i nejednakost prijete demokraciji. 'Uspinjemo se i padamo zajedno'.

'Svi mi, neovisno iz koje smo stranke, moramo se prihvatiti zadaće reizgradnje naših demokratskih institucija', rekao je Obama naglasivši kako je to generacijski izazov.

Sjedinjene Države i dalje imaju veliki potencijal, kazao je, 'ali taj potencijal možemo realizirati jedino ako naša demokracija djeluje, jedno ako naša politika bolje reflektira poštenje naših ljudi'.

Obama, prvi afroamerički predsjednik, rekao je i da njegov izbor nije porazio rasizam u SAD-u, kao što su se mnogi nadali. 'Srca se moraju promijeniti', naglasio je.


Obama je u svom govoru priznao da je ispravljanje povijesnih nepravdi - rasnih podjela bio nemoguć cilj.

'Nakon mojeg izbora, bilo je priče o post-rasnoj Americi. Takva vizija, koliko god bila dobronamjerna, nikada nije bila realna. Rasa je i dalje ostala moćno sredstvo podjele u našem društvu', ustvrdio je.

Obama je naglasio da želi Trumpu dati jednak prostor koji je njemu dao prethodnik, republikanski predsjednik George W. Bush tako što se nakon napuštanja ureda nije eksponirao u javnosti.

Emotivan kraj

Govor u Chicagu Obama je zaključio obraćajući se obitelji i prijateljima. Sa suzom u oku poručio je supruzi Michelle da mu je najbolja prijateljica. 'Michelle LaVaughn Robinson, djevojko s južne strane, posljednjih 25 godina nisi mi samo bila supruga i majka moje djece nego i najbolja prijateljica'.

'Preuzela si ulogu koju nisi tražila i prisvojila je srčano, otmjeno, sa stilom i humorom. Učinila si me ponosnim, učinila si ovu naciju ponosnom', rekao je Obama uz burno odobravanje u dvorani.

Pošto je odao priznanje svojim kćerima, 18-godišnjoj Maliji i 15-godišnjoj Sashi, koja nije bila u Chicagu jer se pripremala za školski ispit, Obama se okrenuo svom potpredsjedniku.

'Ti si bio moja prva odluka, i najbolja odluka', rekao je gledajući Joea Bidena. 'Ne samo što sam u tebi dobio odličnog potpredsjednika, nego sam usput stekao i brata'.