Kad Ministarstvo rada i mirovinskog sustava implementira Strategiju razvoja socijalnog poduzetništva, Hrvatska bi mogla dobiti prvu etičku banku, kojoj cilj nije maksimiziranje profita, već poticanje zapošljavanja teško zapošljivih hrvatskih građana, otkriva Novi list
Do kraja veljače, Ministarstvo rada i mirovinskog sustava trebalo bi u javnu raspravu uputiti Strategiju razvoja socijalnog/društvenog poduzetništva, a na proljeće bi o toj Strategiji trebala raspravljati i Vlada. Tom se Strategijom namjerava odrediti okvir za razvoj 'poslovanja temeljenog na načelima socijalne, ekološke i ekonomske održivosti kod kojih se stvorena dobit/višak vrijednosti u cijelosti ili dijelom investira za dobrobit zajednice', kako glasi radna verzija definicije socijalnog poduzetništva.
Riječ je o vrsti poduzetništva koje primarno, ali ne isključivo, zapošljava ranjive skupine, invalide, teško zapošljive i dugotrajno nezaposlene, osobe s mentalnim poteškoćama. Europska unija socijalno poduzetništvo prije četiri godine uvrstila je među svoje prioritete. Procjenjuje se da je takvo poduzetništvo u EU-u stvorilo 11 milijuna radnih mjesta, a godišnji prihod iznosi oko 50 milijardi eura, navodi Novi list.
Hrvatska strategija imat će četiri dijela: zakonodavno-institucionalni okvir, obrazovanje, promicanje socijalnopoduzetničke kulture i osiguranje financijskog kapitala. Kako će biti osmišljen četvrti dio, posebno je važno, jer njime treba osigurati povoljno financiranje socijalnopoduzetničkih projekata, stvoriti garancijski fond i omogućiti povlačenje oko 30 milijuna eura koliko Hrvatska ima na raspolaganju iz Europskog socijalnog fonda za razvoj socijalnog poduzetništva.