Europska unija odbija priznati Ustavotvornu skupštinu u Venezueli i traži da ona bude suspendirana, kaže se u izjavi visoke predstavnice EU-a za vanjsku politiku Federice Mogherini, objavljenoj u ime svih zemalja članica
"Izbor Ustavotvorne skupštine trajno pogoršava krizu u Venezueli", ocijenila je Mogherini.
"Europska unija i njezine zemlje članice ne mogu priznati ustavotvornu skupštinu zbog zabrinutosti oko njezine reprezentativnosti i i legitimiteta", naglasila je.
Članice EU-a pozvale su predsjednika Nicolasa Madura da poduzme hitne mjere kako bi zaustavio tijek događaja a prije svega, smatraju, treba odustati od toga da skupština preuzme svoje ovlasti, kaže se u tekstu.
Predsjednik Maduro tvrdio je da će ustavotvorna skupština donijeti "mir i pomirenje" nakon višemjesečne krize, no oporba, koja je bojkotirala izbore, vidi je kao sredstvo da predsjednik uzurpira svu vlast.
Ustavotvorna skupština s 545 članova vladat će zemljom na neodređeno razdoblje i moći će raspustiti sadašnji parlament u kojem većinu ima oporba.
Ta skupština će sastaviti novi Ustav koji će zamijeniti onaj koji je 1999. godine usvojio tadašnji predsjednik Hugo Chavez.
Dok vlast tvrdi da je na izbore izašlo preko osam milijuna ljudi, tvrtka Smartmatic koja od 2004. surađuje s Venezuelom na njezinom glasačkom sustavu, kaže da su brojke o odazivu namještene za najmanje milijun glasova.