Prema Big Mac Indexu, pokazatelju kojim britanski tjednik The Economist mjeri jačinu pojedinih valuta, euro je u siječnju bio precijenjen u odnosu na dolar za 7,3 posto, a po istom kriteriju kuna je podcijenjena za 30,3 posto
Od 1986., The Economistov Big Mac Index najjednostavnije je mjerilo podcijenjenosti ili precijenjenosti nacionalnih valuta u odnosu na dolar kao najvažniju svjetsku valutu. The Economist polazi od pretpostavke da bi Big Mac, kao standardizirani proizvod koji se prodaje u više od 100 zemalja, trebao u svim zemljama koštati jednako u dolarskoj protuvrijednosti.
Ova se hipoteza temelji na teoriji pariteta kupovne moći (JPP), prema kojoj bi se valutni tečajevi dugoročno trebali kretati prema stopi koja bi izjednačila cijene identičnog proizvoda, u ovom slučaju hamburgera, u bilo koje dvije zemlje. Ako je Big Mac u nekoj zemlji skuplji nego u SAD-u, znači da je valuta te zemlje precijenjena u odnosu na dolar i obrnuto.
Primjerice, prosječna cijena Big Maca u Americi na početku 2013. bila je 4,62 dolara, a u Rusiji 2,62 dolara po tržišnim tečajevima. Prema tome, standardni Big Mac Index pokazuje da je rubalj podcijenjen za 43,3 posto u odnosu na dolar.
Naravno, navedenu pretpostavku treba uzeti s rezervom jer se jedinični troškovi rada, cijene ulaznih proizvoda i porezi razlikuju od zemlje do zemlje. Zato od 2012., uz standardni indeks, The Economist izračunava prilagođeni indeks u kojem se pariteti kupovne moći korigiraju s bruto društvenim proizvodom po glavi stanovnika. Prema tako prilagođenom indeksu, ruski rubalj i dalje je podcijenjen prema dolaru, ali samo 14 posto.
U Big Mac Index uvrštene su 44 svjetske valute. Prema standardnom Big Mac Indexu, najprecjenjenija je valuta norveška kruna. Budući da u Norveškoj Big Mac košta 7,8 dolara, kruna je u odnosu na dolar precijenjena čak 68,6 posto. I ove godine među najjačim je valutama švicarski franak (+54,5%), 'noćna mora' brojnih hrvatskih dužnika. Osjetno jači od dolara su i venecuelanski bolivar (+45%) i švedska kruna (+36%). Među precijenjenim valutama je i euro, koji nadmašuje dolar za 7,3 posto, manje nego prošle godine kada je bio precijenjen za 11,7 posto.
Prema kriterijima jednostavnog Big Mac Indexa, i ove godine najpodcjenjenija je indijska rupija (-61,84 posto) jer Indijci za najpoznatiji hamburger izdvajaju svega 1,54 dolara. Među izrazito podcijenjenim valutama su i južnoafrički rand (-53,3%), malezijski ringit (-51,8%), ukrajinska grivnja (-51%) i indonezijska rupija (-50,2%).
Ako promatramo prilagođeni Big Mac Index, vidjet ćemo da znatno više zemalja ima precijenjene valute. Kad se, uz cijenu, uzme u obzir BDP po glavi stanovnika, najskuplji Big Mac, a time i najprecjenjenije valute imaju Brazil (+72,7 posto) i Kolumbija (+55,7 posto), a euro je po tom kriteriju precijenjen 16,5 posto.
Prema prilagođenom Big Mac Indexu, najpodcjenjenije valute u odnosu na američki dolar su hongkonški dolar (-41,9 posto), indijska rupija (-39,4 posto) i japanski jen (-34,1 posto).