RAZGOVOR ZA NOVU TV

Predsjednica: Milijan Brkić nije tražio moju zaštitu, njega kao i sve ostale treba štititi sustav

18.10.2018 u 17:21

Bionic
Reading

Iako se o aferama koje u posljednje vrijeme tresu hrvatsku javnost nije izjašnjavala, aktualnu političku situaciju kao i curenje informacija, za Dnevnik Nove TV komentirala je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović

'Mislim da zapravo ova koncentracija na afere, koliko god one bile važne kao predmet istrage pravosudnih tijela u javnom prostoru, nije dobra i dalje utječe na iseljavanje stanovništva iz Hrvatske. Ako se osvrćete na SMS aferu, nakon povratka iz SAD-a razgovarala sam s onim ljudima s kojima mogu u okviru svojih ustavnih ovlasti, s premijerom, Jandrokovićem i zaključila da nema potrebe za mojom reakcijom', rekla je predsjednica za Dnevnik Nove TV.

Predsjednica je neistinitim nazvala insinuacije da štiti Milijana Brkića, čije se ime spominje u aferi SMS.

'Milijan Brkić cijelo ovo vrijeme niti je tražio moju zaštitu, niti za za to ima potrebe niti imam načina njega zaštititi. Njega i sve ostale građane treba štititi sustav koji treba omogućiti jednaka prava svima', istaknula je Grabar Kitarović.

Naglasila je kako su to sve insinuacije bez podloge.

'Postoji temeljna razlika između ove tzv. afere SMS i Agrokora. U aferi SMS iz svih podataka koje sam dobila riječ je o potencijalno kriminalnim radnjama koje treba dokazati. Dakle, fabriciranja SMS-ova. Ono što me zabrinjava kao predsjednicu je curenje informacija iz državnih ustanova, ali njih trebaju istražiti i sankcionirati same državne ustanove. I u to se apsolutno ne smijem petljati. Ne smijem i ne radim nikakav pritisak niti bi mi palo na pamet uopće zvati Državno odvjetništvo ili državnog odvjetnika i tražiti informacije o ovom slučaju dok istraga još traje. Pričekajmo rezultate istrage', rekla je predsjednica.

Kolinda Grabar-Kitarović u društvu supruga na utakmici Hrvatska - Wales
  • Kolinda Grabar-Kitarović
  • Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović posjetila članove Kluba 100 kapi Rijeka
  • Kolinda Grabar Kitarović i Andrzej Duda
  • Kolinda Grabar Kitarović
  • Kolinda Grabar Kitarović
    +106
Kolinda Grabar Kitarović Izvor: Pixsell / Autor: Davor Javorovic/PIXSELL

Prije prosvjeda u Vukovaru nije, izjavila je, razgovarala s gradonačelnikom Vukovara Ivanom Penavom.

'Nisam razgovarala s Ivanom Penavom ovoga puta. Međutim, razgovarala sam s Ivanom Penavom tisuću puta. Doista. Ne mogu niti prepričati te svoje razgovore, ne samo s njime nego i s mnogim ljudima iz Vukovara. Dakle, Ivan Penava je gradonačelnik koji ima možda jedan od najtežih poslova u Hrvatskoj. To je čovjek koji se trudi kako bi dobio pravdu za žrtve koje mu se svakoga dana obraćaju, a obraćaju se i meni u Vukovaru', rekla je predsjednica.

Dodala je kako nije točno da instuticije nisu ništa napravile po pitanju nestalih u Domovinskom ratu, međutim sve ide sporo.

'Mi smo društvo koje u Europi ima najveći broj, ako se ne varam, među najvećim brojevima sudaca prema glavi stanovnika, a opet ima i među najvećim brojem zaostalih predmeta prema glavi stanovnika. Dakle, treba ubrzati rad pravosuđa. U potpunosti razumijem te ljude, oni su prošli grozne traume i razumijem zašto su to napravili', istaknula je Grabar Kitarović.

'Ono što ne želim, a vjerujem niti gradonačelnik Penava niti organizatori prosvjeda ne žele, da se u svemu tome stigmatizira cjelokupna srpska zajednica u Hrvatskoj jer govorimo o pojedinačnim zločinima koje treba procesuirati. Dakle, ne želimo narušiti ni na koji način odnose između većinskog hrvatskog naroda i manjina, posebno srpske manjine u Podunavlju i u drugim dijelovima Hrvatske jer smo toliko učinili da bi se to postiglo', dodala je.

U intervjuu za Dnevnik Nove TV Grabar -Kitarović komentirala je i referendumske inicijative. 'U ovom trenutku ja nemam razloga vjerovati da je itko u cijelom tom postupku pokušao ikoga prevariti. Međutim, mislim da bi svima bilo u interesu da je proces bio puno transparentniji i da su u taj proces provjere potpisa bile uključene udruge koje su to zahtijevale pa čak i neke neutralne udruge koje se bave praćenjem procesa. Dakle, nevladine udruge koje prate procese vladavine prava i slične. Mislim da bi to pomoglo i samoj Vladi i Ministarstvu, da u ovom trenutku može izaći pred ljude i s većom kredibilnošću reći da je sve bilo legalno', poručila je.

'Eventualno se može provesti proces revizije, ako ništa drugo, barem onih glasova koji su proglašeni nevaljalim iz bilo kojih razloga. I da se tim udrugama pruži prigoda, da se objasni, da se provjere je li to stvarno tako', zaključuje Grabar-Kitarović.