Na božićnoj jelci postavljenoj na zagrebačkom Trgu bana Jelačića pojavile su se kuglice od kartona s porukama koje su 'zapalile' društvene mreže. Naime njima se problematizira Domovinski rat i poziva na oduzimanje odlikovanja haškim osuđenicima iz Hrvatske
'U sljedećoj godini želim da kao društvo češće pomislimo 'A što smo mi to njima radili?' i počnemo kolektivno čistiti u svom dvorištu, jer i to je domoljublje'; 'Za Božić želim temeljiti popis gdje je tko stvarno bio '91.'; 'Za Božić želim ostaviti jelku nakon Sveta tri kralja bez straha da će susjedi misliti da sam Srpkinja', samo su neke od poruka koje su osvanule na jelci.
Iz Grada Zagreba su otkrili da takvih ukrasa više nema. Nisu htjeli nagađati o tome radi li se o fotomontaži ili je netko postavio, fotografirao pa skinuo kartonske kuglice s porukama, naglasivši da Grad Zagreb nije ni ove ni prošlih godina postavljao političke poruke.
No Jutarnjem su se sami priopćenjem javili počinitelji. Riječ je o Inicijativi mladih za ljudska prava, nevladinoj udruzi s ograncima u zemljama bivše Jugoslavije.
'Postavljanje kuglica je aktivistička akcija koja je legitiman i dopušten način aktivizma i izražavanja nezadovoljstva postojećim stanjem, pokretanja javne rasprave ili poticanja institucija na djelovanje', poručili su iz udruge.
Dio šire kampanje
Dio je to, priznaju, njihove šire kampanje o oduzimanju odlikovanja osuđenim ratnim zločincima. Ona je počela prošli tjedan lijepljenjem plakata po zagrebačkim naseljima.
'Kad je riječ o temama koje se tiču ratova 1990-ih ili njihovih posljedica, polarizacija je uobičajena praksa, a burne reakcije na naše ukazivanje na selektivnost kolektivnog pamćenja rata i uloge RH te relativiziranje počinjenih zločina ne izostaju. Zbog tog selektivnog odnosa prema prošlosti, koji prevladava u medijima, obrazovnom sustavu i političkom diskursu, ovakve akcije su nužne za jačanje demokratskog društva', poručuju iz Inicijative mladih za ljudska prava na komentare koji su se pojavili na društvenim mrežama.
Inače, ona broji tri zaposlenika i 18 članova njene skupštine. Među njima su diplomirane povjesničarke i članice Savjeta mladih Grada Zagreba Senna Šimek i Dora Tomljanović te Mario Mažić, politički komentator, savjetnik, osnivač Inicijative te čovjek koji je od UEFA-e tražio da zabrani izvođenje pjesme Marka Perkovića Thompsona 'Lijepa li si' tijekom Europskog prvenstva u nogometu 2016. godine.
Zanimljivo, među donatorima udruge nalaze se Središnji državni ured za demografiju, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske te Grad Zagreb.