A-29 SUPER TUCANO

[FOTO/VIDEO] Brazilci ponovno Crnoj Gori nude zrakoplov idealan za sprečavanje krijumčarenja kokaina

25.02.2022 u 18:01

Bionic
Reading

Predstavnici brazilske tvrtke Embraer predstavili su ovih dana crnogorskom ministarstvu obrane drugi put u kratkom razdoblju laki jurišni zrakoplov A-29 Super Tucano, a Brazilci su ga prije manje od godinu i pol prezentirali i Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu (HRZ) kao zamjenu za aktualne Pilatuse PC-9M. Riječ je o zrakoplovu za provedbu napredne letačke i borbene obuke te pripremu pilota za prelazak na mlazne lovačke avione, ali i protudiverzantska djelovanja te sprečavanje krijumčarenja droge. Iako mu borba protiv krijumčara nije primarna uloga, Super Tucano mogao bi biti idealno rješenje za susjednu državu, smatranu jednim od ključnih europskih čvorišta za krijumčarenje južnoameričkog kokaina

Ministarstvo obrane Crne Gore objavilo je prošlog tjedna da je vojni vrh susjedne države nazočio prezentaciji aviona A-29 Super Tucano na aerodromu 'Knjaz Danilo' u Podgorici. Bilo je to već drugo predstavljanje brazilske tvrtke Embraer jer je nudila Crnogorcima ovaj avion i početkom listopada 2020. godine. Tada je Embraer u sklopu europske turneje u vojarni 'Pukovnik Mirko Vukušić' u Zemuniku prezentirao svoj Super Tucano i našem ratnom zrakoplovstvu te gostima iz Litve, predvođenima zapovjednikom Litavskog ratnog zrakoplovstva, pukovnikom Antanasom Matutisom.

Brazilci su HRZ-u, koje je tada bilo u fazi nabave novog višenamjenskog borbenog aviona, predstavljali Super Tucano kao idealno rješenje za pripremu pilota za prelazak na lovačke avione, među kojima i švedski J-39 Gripen, koji se, između ostalih, natjecao u utrci za budući višenamjenski borbeni avion u kojoj je u konačnici pobijedio francuski Rafale. Valja istaknuti da Embraer u svojim pogonima licencno proizvodi švedski Gripen, koji u Brazilu nosi oznaku F-39, a s tvrtkom Saab surađuje u opremanju patrolnog aviona R-99, za koji Šveđani proizvode moćni radar Erieye.

Izvor: Društvene mreže / Autor: Duh Crnih Brda

Embraer je HRZ-u nudio model Super Tucano kao zamjenu za švicarske Pilatuse PC-9M, a koje je Hrvatska nabavila još 1997. godine kao školski avion za obuku pilota, izviđanje na kopnu i moru te blisku zračnu potporu. Hrvatska je izostala kao odredište najnovije Embraerove europske turneje dok je u vrlo kratkom roku ponovljeno gostovanje u Crnoj Gori, čije ratno zrakoplovstvo nema zrakoplove slične namjene.

Politički nezgodan trenutak nabave

Vojni analitičari ističu da je prezentacija Super Tucana u našem susjedstvu došla u nezgodan trenutak jer Crnom Gorom trenutno upravlja tehnička vlada, a nisu povoljne ni aktualne ekonomske prilike zbog kojih je službena Podgorica još ranije prizemljila 13 primjeraka helikoptera za protutenkovsku borbu i laku blisku podršku tipa SA 341/342 GAMA, poznatih kao Gazele, koje su se licencno proizvodile u nekadašnjoj mostarskoj tvrtki SOKO.

Čileanski A-29 Super Tucano
  • Afganistanski A-29 Super Tucano
  • Super Tucana koristi i brazilska akrobatska skupina Smoke Squadron
  • Kolumbijski Super Tucano koristi se za borbu protiv krijumčara kokaina
  • Super Tucano koristi i ratno zrakoplovstvo Dominikanske Republike
  • Super Tucano mauritanijskog ratnog zrakoplovstva
    +5
A-29 Super Tucano Izvor: Creative Commons / Autor: N. N.

Crna Gora još ranije rasprodala je četiri mlazna školsko-jurišna aviona G-4 Super Galeb, tri laka školska aviona UTVA-75, simulator za G-4 i značajnu količinu rezervnih dijelova, opreme, motora i alata za njihovo održavanje. U crnogorskom ratnom zrakoplovstvu trenutno su jedino aktivna dva laka višenamjenska helikoptera Bell 505, višenamjenski helikopter Bell 412EP, dva primjerka modela Bell 412EPI te poslovna elisna Cessna 421B. Crnogorsko ministarstvo obrane ranije je najavljivalo modernizaciju zrakoplovnih snaga kao obrambeni prioritet te je naglasilo da bi se nabavom Super Tucana značajno podigle sposobnosti crnogorske vojske, ali i doprinijelo kolektivnom sustavu sigurnosti.

Izvor: Društvene mreže / Autor: Weapon Detective

Embraerov A-29 Super Tucano je jednomotorni turboprop zrakoplov namijenjen pilotskoj obuci i lakim jurišnim zadacima nastao kao snažnija, borbeno orijentirana verzija svojeg prethodnika A-27 Tucano, a koja bi se koristila i za protudiverzantska djelovanja te za sprječavanje krijumčarenja droge. Prvi let Super Tucana sa snažnijim motorom Pratt & Whitney Canad PT6A-67 zbio se 1999., a u operativnu uporabu uveden je četiri godine kasnije.

U međuvremenu je Super Tucano postao izvozni hit te su ga, uz Brazil, kupile brojne južnoameričke i srednjoameričke države (Čile, Ekvador, Kolumbija, Dominikanska Republika i Honduras) i koriste ga za borbu protiv krijumčara droge i pobunjenika dok ga za lake jurišne zadaće koriste zrakoplovstva Afganistana, Angole, Burkine Faso, Filipina, Gane, Indonezije, Libanona, Malija, Mauritanije, Nigerije, Turkmenistana te Sjedinjenih Američkih Država, a proizvode ga po licenci.

Naoružanje uključuje laserski navođene rakete zrak-zrak

Super Tucano, inače, dostiže najveću brzinu od 593 kilometara na sat, ima dolet od 4820 kilometara, brzinu penjanja od 24 metra u sekundi, a najveća visina leta iznosi mu 10.670 metara. Kasnije modifikacije uključuju po jednu strojnicu kalibra 12,7 milimetara u svakom krilu, novi poklopac kabine i pojačani stajni trap kako bi letjelica izdržala povećanje ukupne težine koja doseže 5,4 tone.

Embraerovi stručnjaci naglašavaju da je Super Tucano vrlo pouzdan, fleksibilan i tehnološki napredan avion čija cijena po primjerku, ovisno o dodatnoj opremi, iznosi između 10 i 18 milijuna dolara. Može se koristiti kao izviđač te u borbenim zadaćama kao podrška kopnenim snagama jer je opremljen staklenim kokpitom s dvostrukim multifunkcijskim LCD ekranima, HUD računalnim zaslonom, superpreciznim upravljačem HOTAS te suvremenim sustavima kompatibilnim sa širokim spektrom naoružanja koji uključuje Mectronove laserski navođene rakete zrak-zrak tipa MAA-1 Piranha.

Izvor: Društvene mreže / Autor: US Defense Information

Iako predstavnici brazilskog Embraera prilikom obje prezentacije Super Tucana u Crnoj Gori nisu, koliko je poznato, javno spominjali njegovu učinkovitost u borbi protiv krijumčara droge, analitičari ističu da je A-29 kao stvoren za tu ulogu. Crna Gora, točnije njezina luka Bar, smatra se jednim od glavnih čvorišta za dopremu južnoameričkog kokaina koji se kasnije prevozi po čitavoj Europi. Super Tucanom bi se mogli nadzirati crnogorski dio Jadranskog mora i obala, ali i pogranični prostor s Kosovom i Albanijom, odakle također pristiže ili se dalje prevozi droga.