Treći krug pregovora između predstavnika država članica UN-a počet će u kenijskome glavnom gradu Najrobiju u ponedjeljak kako bi se finalizirali detalji globalno obvezujućeg sporazuma o drastičnom smanjenju plastičnog otpada
Svrha je pregovora sklapanje globalno obvezujućeg sporazuma kako bi se štetni učinci zagađenja okoliša i ljudskog zdravlja plastikom sveli na najmanju moguću mjeru.
Prema udruzi proizvođača plastike Plastics Europe, u svijetu je 2022. proizvedeno 400,3 milijuna tona plastike - dvostruko više nego 2002.
Više od 90 posto toga napravljeno je od materijala na bazi nafte, iako je udio bio-baziranih i recikliranih sirovina porastao.
Najveća briga je trajanje plastike - jer jednom proizvedena, potrebna su stoljeća da se plastika ponovno razgradi. Prema znanstvenicima, od cjelokupnog plastičnog otpada koji je nastao između 1950. i 2018. godine, 76 posto je odloženo na odlagališta ili u okoliš.
Tportal je i na WhatsAppu
Želite dobivati najvažnije vijesti dana na WhatsApp: Zapratite tportalov kanal OVDJE i kliknite 'Prati'
Procjenjuje se da između 4,8 i 12,7 milijuna tona plastičnog otpada svake godine završi u oceanima. Ondje nanosi štetu ekosustavima, bilo kao sitne čestice - poznate kao mikroplastika - ili ispuštanjem otrovnih kemikalija.
Prema izvješću Programa UN-a za okoliš, globalno zagađenje plastikom moglo bi se smanjiti za 80 posto do 2040. godine.