Udruga Gong upozorila je u srijedu na manjkavosti novog Pravilnika o financijskom izvještavanju političkog oglašavanja, koji se nalazi u javnoj raspravi, zbog kojih bi na sljedećim predsjedničkim izborima moglo biti izazova prilikom usporedbe podataka o tijeku novca iz različitih izvora
'Iako je DIP uoči službenog početka kampanje objavio priopćenje u kojem troškovi oglašavanja na društvenim mrežama moraju biti iskazani, bilo da su izravni ili plaćeni putem agencije za oglašavanje - podaci u izvješćima DIP-u razlikuju se od podataka objavljenih u Facebookovoj 'Galeriji oglasa' i u Googleovom 'Izvješću o transparentnosti političkog oglašavanja'', navodi Gong u priopćenju.
Stoga će se Gong u javno savjetovanje uključiti s preporukom da u novom obrascu za financijski izvještaj troškovi za društvene mreže, koji su išli preko agencija, trebaju dosljedno biti prikazani odvojeno od ostalog paketa agencijskih usluga.
Udruga pojašnjava da se u finalnim izvještajima DIP-u za europarlamentarne izbore, primjerice, prikazuje da su Googleu oglase platili samo Mislav Kolakušić i stranka Snaga, a iz Googleovog izvješća je jasno da su se na Googleu oglašavali i HDZ, SDP i Pametno.
Isto tako, iz finalnih izvještaja DIP-u ne vidi se da su, na primjer, HDZ i SDP plaćali Facebooku, iako su prema Facebookovom izvješću o 'Galeriji oglasa' među najvećim potrošačima u kampanji, iz čega se može zaključiti, ističe Gong, da su oglase plaćali i samostalno i preko agencija.
Upozoravaju i da prijedlog novog Pravilnika propisuje tek da izvješće o troškovima uključuje troškove oglašavanja izborne promidžbe na društvenim mrežama za koje se dostavlja i naziv društvene mreže i naziv/URL stranice profila te razdoblje oglašavanja.
A potrebno je, smatra GONG, da stranke DIP-u u izvještajima prikažu i trošak po svakom oglasu te razdoblje trajanja svakog pojedinog oglasa, jer zahtjev za navođenjem razdoblja oglašavanja iz prijedloga Pravilnika nije dovoljan ako se ne odnosi na pojedine oglase.
Uvidom u Facebookova tri novolansirana alata za transparentnost europskih izbora, Gong zaključuje da oni 'ne pružaju dovoljno cjelovitu i lako usporedivu sliku političkih kampanja na toj društvenoj mreži' te je stoga 'potrebno da novi Pravilnik pridonese otvorenosti i usporedivosti podataka'.
Velikim nedostakom smatraju i to što obrazac za izvještavanje nije priložen Pravilniku u e-savjetovanju.