Od puštanja u promet u utorak do petka je 9,6 milijuna građana Njemačke na svoj pametni telefon instaliralo aplikaciju za praćenje i upozoravanje od širenja zaraze koronavirusom, priopćila je njemačka vlada u petak.
"Njemačka vlada se raduje zbog velikog zanimanja građana za ovaj mehanizam borbe protiv širenja virusa", rekla je u petak Ulrike Demmer, jedna od glasnogovornica vlade.
Aplikaciju je u utorak predstavila i u promet pustila vlada i Državni epidemiološki institut Robert Koch. Aplikacija prati kretanje korisnika te mu naknadno javlja ako se korisnik našao u blizini zaražene osobe.
Aplikacija se u Njemačkoj koristi na dobrovoljnoj osnovi. Robert Koch Institut je preko Twittera poručio kako "svaki novi korisnik doprinosi učinkovitosti aplikacije".
Uoči puštanja aplikacije u promet kritičari su predviđali slab odaziv zbog nekih dvojbi oko zaštite podataka koronika. Njemačka inačica aplikacije prikupljene podatke ne pohranjuje centralno nego lokalno, na samom mobitelu.
U međuvremenu se nakon izbijanja zaraze u jednom pogonu za preradu mesa u zapadnonjemačkom Guetersloheu iznova razvila rasprava oko radnih uvjeta u njemačkoj mesnoj industriji.
U pogonima mesoprerađivačke kompanija Toennies, gdje rade mnogi radnici iz istočne Europe, u međuvremenu je zabilježeno preko 750 novih slučajeva zaraze. U obližnjem Guetersloheu su ponovno zatvorene škole i vraćene stroge mjere borbe protiv širenja zaraze.
Ministar rada Hubertus Heil je oštro kritizirao stanje u mesnoj industriji gdje u lošim uvjetima rade mnogi radnici iz istočne Europe, prije svega Poljske i Rumunjske.
"Nedopustivo je da radnici iz srednje i istočne Europe rade pod takvim uvjetima. Mesna industrija mora skrbiti za to da se ovo stanje promijeni", rekao je Heil.
Po internetu su se proširili snimci iz menze spomenutog pogona na kojem je vidljivo da se očito ne poštuju pravila razmaka. Širenje zaraze pospješuju i skučeni uvjeti u kojima ovi radnici žive.
Prije nekoliko tjedana je i u mesoprerađivačkoj kompaniji na sjeveru Njemačke došlo do naglog izbijanja zaraze koronavirusom pri čemu se kod većine zaraženih radi o radnicima iz istočne Europe.