U iduću nedjelju, 1. prosinca birači grada Otoka prijevremeno će birati gradonačelnika, nedjelju poslije, 8. prosinca na birališta izlaze birači općine Otok kako bi prijevremeno izabrali načelnika i općinsko vijeće
Na mjesto dugogodišnjeg gradonačelnika Otoka Josipa Šarića (HDZ), koji je sredinom rujna uhićen u akciji policije i USKOK-a, pretendiraju četvorica kandidata, Ivan Žagar iza kojega stoje HDZ i Hrvatski suverenisti, DP-ov Slavko Grgić te dvojica nezavisnih Luka Mareljić i Antonio Sabljić.
O tome tko će do proljeća iduće godine, kada se održavaju redovni lokalni izbori, voditi taj grad pored Vinkovaca pravo odlučiti ima oko pet tisuća birača. Šarić, koji je nakon uhićenja podnio ostavku na dužnost gradonačelnika, na čelu Otoka bio je više od 30 godina, prvo kao načelnik, a potom i kao gradonačelnik nakon što je Otok 2006. godine dobio status grada.
Uhićen je zbog sumnje da je Grad oštetio za oko 33.000 eura, a protiv njega se vodi istraga zbog osnovane sumnje u počinjenje kaznenog djela zlouporabe položaja i ovlasti.
Dalmatinski Otok bira između nezavisnog Đule i HDZ-ova Norca Kljaje
Dvojica kandidata, donedavni načelnik, nezavisni Dušan Đula i HDZ-ov Silvijo Norac Kljajo kandidati su za načelnika dalmatinske općine Otok, a tko će to biti odlučivat će u nedjelju, 8. prosinca oko 4. 500 birača.
Istoga dana, Otočani će birati i 13 članova Općinskog vijeća, to će moći učiniti sa četiri liste, tri stranačke i jedne nezavisne. To su liste Domovinskog pokreta čiji je nositelj Marijo Laco, HDZ-ova koju nosi Silvijo Norac Kljajo, lista Hrvatske stranke prava 1861. koju nosi Ivan Tadić te nezavisna, odnosno lista grupe birača nositelja Dušana Đule.
Otočani su općinsko vijeće ove godine već prijevremeno birali, u lipnju, kada je HDZ izborila uvjerljivu pobjedu, osam od 13 vijećnika.
Na druge prijevremene izbore idu jer općinsko vijeće opet nije donijelo proračun za ovu godinu. Vlada ga je stoga raspustila te razriješila općinskog načelnika Đulu jer po drugi put nije uspio osigurati natpolovičnu većinu u vijeću koja bi podržala njegov prijedlog proračuna, a nije donesena ni odluka o privremenom financiranju.
Iz HDZ-a, koji je imao većinu potrebnu za izglasavanje proračuna, objasnili su da za proračun nisu dignuli ruku, jer je Đula odbio mogućnost da u proračun interveniraju svojim amandmanima, a nije ih želio ni izvijestiti kako je trošio općinska sredstva u prvoj polovici godine.
Budući da je načelnik odbio jedno i drugo, te inzistirao na usvajanju netransparentnog i nerazvojnog proračuna, vijećnici HDZ-a prijedlog proračuna nisu prihvatili.