Inženjer građevine iz Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo Juraj Pojatina komentirao je pad nadstrešnice novosadskog željezničkog kolodvora, kazavši da su ovakvi scenariji mogući i u Hrvatskoj
'Imamo veliki fond javnih zgrada iz tog doba, 60-ih se jako puno gradilo. Problem je u neodržavanju. Hrvatska ima dobar Zakon o gradnji, dobar tehnički propis, dobar Pravilnik o održavanju, ali on se jako slabo koristi. Pogotovo kod javnih objekata. To je područje na kojem bi trebali poraditi', naglasio je Pojatina gostujući u RTL-u Danas.
Pojatina kaže da se još ne može reći zašto je točno pala nadstrešnica u Novom Sadu, ali da je je jasno da je do rušenja došlo nakon zadnje rekonstrukcije. Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučići i njegovi ministri tvrde nije bilo radova na nadstrešnici, ali fotografije i stručnjaci ih demantiraju.
'Vrlo vjerojatno se nešto što dogodilo u tijeku rekonstrukcije, što je utjecalo na samu havariju. Je li to kap koja je prelila čašu ili je to bio isključivi uzrok, to se ne može znati. Je li uzrok neodržavanje ili loše projektiranje ili loš stručni nadzor, to u ovom trenutku ne možemo znati', rekao je.
Kaže i da je u 60-im godinama, kad je kolodvor i izgrađen, cijena materijala bila izrazito visoka, cijena rada niska, a trendovi u arhitetkturi minimalistički i smjeli, zbog čega se štedjelo na materijalima.
'Inženjeri su se natjecali tko će s manje materijala uz poštivajući minimalnu razinu sigurnosti postići veći raspon ili višu građevinu', objašnjava.
Pojatina ističe i da je velik propust ako je istina da se 95 posto objekta obnovilo, a da je izostala provjera konstrukcijskog stanja nadstrešnice.
'Važno je pregledati ostataka tih ruševina, pogotovo ovih krovnih. Isto tako i pregled projektne dokumentacije, kako one arhivske iz 60-ih godina tako i ove nove', kazao je, dodavši da će problem tijekom istrage zasigurno biti i ako nitko nije pregledao velik broj ostataka ruševine koji se već uklonio.