trzavice unutar nato-a

Grčki ministar obrane: Turci su neprijatelji i provokatori, šaljem vojsku na otoke

05.04.2018 u 14:59

Bionic
Reading

Grčki ministar obrane Panos Kammenos izdao je u srijedu zaopovjed o razmještanju većeg broja vojnika na otocima u istočnom Egejskom moru, istovremeno okarakteriziravši Tursku kao 'neprijatelja koji nastavlja s provokacijama'

Kammenos je sredinom tjedna priopćio kako je 7000 grčkih vojnika premješteno na otoke i granično područje na sjeveroistoku Grčke usred porasta tenzija između dva saveznika iz NATO-a.

'Ukoliko se usude osporiti jedan pedalj našeg teritorija, mi, ujedinjeni Grci, ćemo ih uništiti', poručio je Kammenos u srijedu na vježbi vojnih pričuvnika na egejskom otoku Ikarija blizu turske obale.

Grčki ministar obrane pritom je kazao kako 'čitav grčki narod treba biti na oprezu zbog neprijatelja koji nastavlja s provokacijama'.

'Ne bojimo se niti ćemo pasti na koljena zbog njihovih provokacija, prijetnji i uvreda. One nas jačaju', poručio je Kammenos, inače čelnik desničarske stranke Nezavisnih Grka, manjeg partnera u grčkoj vladi.

Prije gotovo točno godinu dana tijekom vojne parade za grčki Dan nezavisnosti, Kammenos je također poručio kako su grčke oružane snage spremne odgovoriti na bilo kakvu tursku provokaciju.

F-16 grčkog ratnog zrakoplovstva
  • F-16 grčkog ratnog zrakoplovstva
  • F-16 grčkog ratnog zrakoplovstva
  • F-16 grčkog ratnog zrakoplovstva
  • F-16 grčkog ratnog zrakoplovstva
  • F-16 grčkog ratnog zrakoplovstva
    +7
F-16 grčkog ratnog zrakoplovstva Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Strahovi oko stabilnosti u području Egejskog mora i istočnog Sredozemlja oživjeli su nakon što je prošle godine turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan najavio mogućnost referenduma o članstvu Turske u EU i Kammenosove izjave da je Atena spremna na turske provokacije.

Tijekom pak vojne parade, kojom je obilježena 196. godišnjica grčkog oslobođenja od otomanske vladavine, Kammenos je poručio Ankari kako je 'grčka vojska spremna braniti mir'.

Zračni okršaj grčkog i turskog zrakoplovstva Izvor: Društvene mreže / Autor: Molon Lave

Iako saveznici u okviru NATO-a, Grci i Turci sukobili su se oko Cipra 1974., a 1996. godine umalo je izbio novi rat, ovog puta oko nenaseljenih otoka u Egejskom moru, stoga ne čudi kako je zbog tog područja ponovno drastično zaoštrena retorika.

Turska vojska u Afrinu
  • Turska vojska u Afrinu
  • Turska vojska u Afrinu
  • Turska vojska u Afrinu
  • Turska vojska u Afrinu
  • Turska vojska u Afrinu
    +4
Turska vojska u Afrinu Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Nakon što je Atena pretprošle godine odbila Ankari izručiti prebjegle časnike koji su sudjelovali u neuspjelom pokušaju vojnog puča, neprijateljstvo dviju zemalja svakodnevno se izražava upadima turskih aviona i brodova u grčki zračni prostor, odnosno teritorijalne vode. Klimav sporazum EU-a i Turske o migrantima samo je dodatno doprinio napetostima.

Vođa turske oporbene nacionalističke stranke Devlet Bahceli otišao je korak dalje, navevši kako je nekoliko grčkih otoka zapravo pod okupacijom, nakon što je Kammenos posjetio otok Oinus u blizini turske obale. 'Netko mora objasniti ovom razmaženom derištu da ne testira naše strpljenje. Ako Grci žele opet da ih pošaljemo u more, ako žele da ih gonimo, dobrodošli su, jer je turska armija spremna. Netko mora objasniti grčkoj vladi što se dogodilo 1922. Ukoliko im nitko ne objasni, možemo kao metak prijeći Egejsko more i ponovno ih podučiti povijesti', poručio je Bahceli.