Ministar Damir Habijan kazao je da portal Anon, koji anonimizira identitet optuženika u objavljenim sudskim odlukama, nije primarno zamišljen kao alat za novinare, već kako bi dionici pravosudnog sustava lakše obavljali svoj posao i pratili sudsku praksu
'Smisao anonimizacije nije nekome nešto onemogućiti, već da sve sudske odluke budu javno i transparentno dostupne, s time da je sve lako pretraživo', rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, ocijenivši da se uvođenjem anonimizacije 'ništa nije zakompliciralo'.
Od 1. siječnja ove godine dostupan je portal Tražilica odluka sudova na kojem se može napredno pretraživati anonimizirane sudske odluke kojima se dovršavaju sudski postupci, uz poštivanje pravila o zaštiti osobnih podataka. To je programsko rješenje stajalo 160.875 eura s PDV-om i plaćeno je iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO).
Govoreći o uvođenju portala Anon koji putem umjetne inteligencije izmišlja inicijale optuženika, što otežava rad novinara, Habijan je poručio da za opću populaciju ostaju alati poput sudskih ročišnika s punim imenom i prezimenom optuženika, kao i e-spis gdje se također može pratiti dinamika sudskog postupka.
'Ključno je da uvijek postoji jedinstveni broj sudskog predmeta. Ako se novinari zanimaju za određeni predmet i prate ga pod tim brojem, oni će putem pretraživača na portalu Anon vrlo lako pronaći sudsku odluku, bez obzira što će, sukladno anonimizaciji, biti inicijali koji ne odgovaraju inicijalima optuženika', pojasnio je.
Na pitanje zašto se mijenjaju inicijali, Habijan je odgovorio da je to sukladno preporukama Vijeća Europe i Europske komisije i nije specifično samo za Hrvatsku.
S obzirom na prijašnju sudsku praksu objavljivanja odgovarajućih inicijala optuženika, bez anonimizacije, Habijan je upitan smatra li da su inicijali osobni podatak. Ministar je ponovio da su sve odluke jasno i transparentno dostupne na stranicama Anona. 'Ne vidim ni natruhe da bi nešto bilo ograničavajuće, štoviše', dodao je.
Upitan kako na uvođenje Anona gledaju dionici pravosudnih postupaka poput sudaca, tužitelja i odvjetnika, Habijan je odgovorio da su mahom vrlo zadovoljni.
Na pitanje da prokomentira izjavu predsjednika Vrhovnog suda Radovana Dobronića koji je ocijenio kako ne vidi smisao izmjene inicijala optuženika, Habijan je rekao da su na pripremi pravilnika koji se odnosi na anonimizaciju sudjelovali sudac i sutkinja Vrhovnog suda, a koji nisu imali primjedbe na dio koji se odnosi na izmjenu inicijala.
Pritom je istaknuo da se ne anonimiziraju pravne osobe, odnosno tvrtke. Naglasio je i da novinar, sukladno zakonu, neće kazneno odgovarati u slučaju da objavi identitet optuženika, unatoč anonimizaciji.
Ministar Habijan u utorak nije htio ulaziti u slučaj sada već bivšeg ministra poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josipa Dabre i aktualnog saborskog zastupnika Domovinskog pokreta kojeg se sumnjiči da je svom maloljetnom sinu omogućio pucanje iz automatskog oružja i bacanje eksplozivne naprave te za kazneno djelo nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih tvari.
'Kao ministar ne mogu ulaziti u slučaj jer to nije u ingerenciji izvršne vlasti. Na institucijama je da rade svoj posao', kazao je, istaknuvši da je koalicija stabilna i nastavlja svoj rad.
Govoreći o najavi Hrvatskog novinarskog društva (HND) o prekidu suradnje s Ministarstvom pravosuđa i institucijama koje se bave pitanjem SLAPP tužbi, tvrdeći da je, od kada je na čelu Ministarstva Damir Habijan, na snazi potpuna ignorancija prema HND-u.
'Za to nema razloga i uvjeren sam u nastavak suradnje. Isto tako vjerujem da će HND izabrati svog predstavnika u radnoj skupini za izradu Nacrta prijedloga zakona o zaštiti osoba uključenih u javno djelovanje', rekao je Habijan.