TROŠENJE RESURSA

HGSS kreće s naplatom spašavanja kao u Austriji? Tamo je 500 eura sat

10.11.2024 u 22:12

Bionic
Reading

Naplata usluga Hrvatske gorske službe spašavanja u Hrvatskoj nije zakonski regulirana. Iako su naši gorski spasioci volonteri, sve je izglednije da bi se i kod nas mogla uvesti neka vrsta naknade za trošenje resursa civilne zaštite.

Uzor bi mogao biti model gorske službe spašavanja zapadne Austrije, gdje se, kao i kod nas, GSS financira javnim novcem i donacijama, ali u znatnom iznosu i naplatom od samih korisnika, javlja HRT.

Njihova helikopterska služba, primjerice, u cijelosti je integrirana u spasilačku jer se pokazalo da je u suprotnom helikopter, samo skup taksi. Naplata spašavanja je u Austriji propisana zakonom, ali spasitelji ne naplaćuju cijeli trošak već simboličnih 500 eura po satu spašavanja. Sav novac ide u održavanje službe, spasioci su i dalje dobrovoljci. Trošak helikoptera dodatno se plaća, po minuti.

'Mi naplatimo svima. Ne raspravljamo je li spašavanje bilo potrebno znog nečijeg glupog ponašanja u planini ili je riječ o nezgodi koja se svakome može dogoditi. Svi moraju platiti propisani iznos, nije malo, a nije ni puno, to je simboličan iznos koji je otprilike pola stvarnog troška', pojasnio je Gebhard Barbisch, šef gorske službe spašavanja zapadne Austrije i predsjednik zemaljske komisije ICAR-a, krovne organizacije svih spasilačkih službi svijeta, koja okuplja više od 140 članica iz 80 zemalja, a čiji se kongres ovog vikenda održavao na Biokovu i Braču.

Akcija HGSS-a na Cetini Izvor: Licencirane fotografije / Autor: HGSS

'Trebamo poraditi dosta na tome, i u javnosti i u planinarskim društvima, naravno na zakonodavstvu, jer oni ne naplaćuju cijelu svotu, ali svejedno, kada bi mi imali sa osiguranjima to dobro pokriveno, mislim da ne bi bio problem i da bi bili svi zadovoljni, ne bi bilo pitanje zašto vi besplatno spašavate nekog Čeha u japankama iako, naravno, to je neumjesno pitanje', ustvrdio je alpinist Stipe Božić.