Arsen Bauk, ministar uprave gostujući jutros u emisiji A sada Vlada Hrvatskog radija odgovorio je na jučerašnje optužbe predsjedničkih kandidata Ivana Vilibora Sinčića na nesređenost biračkog popisa prema kojem je 500 tisuća duhova, dok je Milan Kujundžić zatražio točan broj glasača
'Počela je kampanja i to je dio folklora koji je prati. Svaki kandidat ima pravo na uvid u popis birača, s naznakom ima li svaki glasač važeću osobnu iskaznicu i nalazi li se u registru birača koji čini 4,5 milijuna birača ili u popisu birača koji imaju prebivalište u Hrvatskoj kojih je između 3,6 i 3,7 milijuna', rekao je Bauk dodavši da su se prema Zakonu o prebivalištu iz 2012. već proveli izbori za EU parlament, lokalni izbori te referendum o ustavnoj definiciji braka.
Potom je pojasnio zbog čega se javljaju različite brojke o popisu birača. Prema njegovu tumačenju, statistika Državnog zavoda za statistiku pokazuje da je punoljetnih građana 3,6 milijuna s prebivalištem u Hrvatskoj, a Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje ima registriranih 3,5 milijuna punoljetnih građana.
'To nije neobično, najbolji je primjer za to jedina predsjednička kandidatkinja koja je sama priznala da nema zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj. U RH postoji mnogo državljana koji stvarno ne žive u državi. Postoje tri skupine u registru birača - prva je najveća i obuhvaća pripadnike srpske manjine koji su prije rata živjeli u Hrvatskoj, no napustili su zemlju iako imaju dokumente s prebivalištem na kojem su živjeli prije rata.
Drugu skupinu čine Hrvati iz BiH koji žive ondje, a imaju dokumente s prebivalištem u Hrvatskoj. Treća skupina je najmanja i radi se o gastarbajterima na privremenom ili trajnijem radu izvan Hrvatske. U popisima birača nema duhova', istaknuo je Bauk dodavši da Državljanstvo ima pola milijuna građana koji imaju prebivalište izvan RH, četiri milijuna imaju prebivalište u RH, a 3,75 milijuna ima važeće osobne iskaznice i tako dolazi do različitih podataka.
Zbog toga će Ustavni sud morati donijeti odluku je li za referendum potrebno prikupiti 10 posto od ukupnog broja birača ili onih s prebivalištem u Hrvatskoj. Bauk je ocijenio da će najvjerojatnije za sve referendume biti zatražena ocjena ustavnosti.
Izmjene Zakona o referendumu uskoro će u Sabor i donose niz promjena.
'Potpisi će se prikupljati u uredima državne i lokalne samouprave, no zato treba produljiti vrijeme prikupljanja. A treba i smanjiti broj glasova za raspisivanje referenduma', mišljenja je je Bauk.
Ministar je rekao da se teritorijalni preustroj Hrvatske neće provesti u ovom mandatu, a ni u sljedećem, jer kad bi i nova vlada 2015. donijela političku odluku, proces ne bi mogao biti završen u četiri godine.