Mnogi su se zasigurno zaželjeli sunčanijeg i toplijeg vremena, nakon hladnijeg i u mnogim krajevima kišovitijeg svibnja od uobičajenog (prema još neslužbenoj klimatološkoj ocjeni), pri čemu su zadnji dani ovog mjeseca u unutrašnjosti više nalikovali kraju ožujka. Prvi dani lipnja posvuda donose toplije, iako ne posve stabilno vrijeme, a prema raspoloživom prognostičkom materijalu toplije od višegodišnjeg prosjeka bit će i tijekom ljetne sezone, stoji u sezonskoj prognozi Državnog hidrometerološkog zavoda
Prema sezonskoj prognozi DHMZ-a za ljeto 2019. (klimatološko ljeto - lipanj, srpanj, kolovoz), predviđa se iznadprosječno toplo uz veliku vjerojatnost ostvarenja prognoze. Pritom je u srpnju i kolovozu moguće veće pozitivno odstupanje srednje mjesečne temperature od prosjeka. Uz pozitivnu anomaliju temperature ne može se isključiti mogućnost pojave toplinskih valova, odnosno niza dana kada vrućina može loše utjecati na zdravlje. Prognoza takvog događaja ne može se dati na sezonskoj skali, već tijekom ljeta valja pratiti službene vremenske prognoze za kraće razdoblje (nekoliko dana unaprijed, najviše tjedan) koje će, bude li potrebno, sadržavati upozorenje na vrućinu. Isto tako mogući su mjestimični prodori hladnog zraka (npr. prolaskom hladne fronte), odnosno kraća razdoblja s temperaturom oko ili čak nižom od uobičajene za ljetne mjesece.
Prognoza količine oborine općenito, a osobito na sezonskoj skali, mnogo je složenija od prognoze temperature pa je i pouzdanost manja. Stoga nakon proljeća koje je mjestimice bilo kišovitije od uobičajenog (prema još neslužbenoj klimatološkoj ocjeni sezone), ukupna sezonska količina kiše za ljeto predviđa se uglavnom manja ili najviše oko prosječne, uz umjerenu vjerojatnost ostvarenja prognoze. Pritom je u srpnju te osobito kolovozu ponajprije u sjevernim krajevima povećana vjerojatnost za manjak oborine. Kako je ljeti najčešća pljuskovita oborina, pa iako se predviđa količina kiše manja od uobičajene, to ne znači da neće biti i kraćih kišnih epizoda ili grmljavinskih pljuskova, lokalno moguće i jače izraženih, ponegdje i s većom količinom oborine. Dakle, vrlo je vjerojatno da će oborine biti nejednoliko raspoređene.
Na kraju treba još jednom naglasiti da lokalni faktori (orografija, blizina mora,...) ljeti mogu biti dominantni za razvoj vremenskih prilika, pa su prognoze za kraća vremenska razdoblja pouzdanije. Stoga treba svakodnevno pratiti službene vremenske prognoze i informacije u cilju pravovremenog upozorenja na opasne vremenske pojave kao što su jača grmljavinska nevremena ili upozorenja na toplinske valove.