Hrvatski odjeli u vojvođanskim osnovnim i srednjim školama brojniji su od nove školske godine za 75 učenika, čime je očuvan broj od oko 500 polaznika redovite nastave na hrvatskom jeziku na godišnjoj razini, javili su u četvrtak mediji u Vojvodini
„U pet osnovnih škola imamo 27 prvašića, dok se za nastavu na hrvatskom jeziku u tri srednje škole opredijelilo 48 bivših osmaša“, izjavila je predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća (HNV) u Srbiji Jasna Vojnić, dodajući kako je počelo obrazovanje 19. generacije djece koja prate redovitu nastavu na materinskom jeziku hrvatske manjine u Srbiji.
„Riješeno je pitanje udžbenika za učenike osnovnih škola, jezične kompetencije nastavnog kadra se podižu, a otvaraju se i razredi s manjim brojem učenika. To ide u prilog zaključku da se mijenja stav srbijanskog ministarstva obrazovanja prema našoj nastavi, koji sada postaje afirmativan“, istaknula je ona.
Po njenim riječima, ostaje otvoreno pitanje osnutka Hrvatskog školskog centra u Subotici, no poslije nedavnog razgovora s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem postoje nagovještaji kako će pregovori biti nastavljeni, te uklonjene zapreke za realizaciju najvećeg obrazovnog pothvata hrvatske manjine u Srbiji.
Dodala je kako se uskoro otvaraju jaslice pri jednom subotičkom vrtiću za odgoj na hrvatskom, a od prije dvije godine djeluje Lektorat za hrvatski jezik pri Sveučilištu u Novome Sadu.
U povodu početka nove školske godine vodstvo HNV-a priredilo je svečanost za prvašiće i njihove roditelje koje je tom prigodom darivalo knjigama i vaučerima za kupovinu školskog pribora.
Uz potporu 11 hrvatskih županija i Središnjeg ureda za Hrvate izvan Hrvatske, HNV je obiteljima djece koja se školuju na hrvatskom jeziku osigurao besplatan prijevoz do škole, te udžbenike.
Za proteklih 18 godina cjelovitu nastavu na hrvatskom jeziku pratilo je i završilo je oko 1500 učenika.
Ona se odvija u pet osnovnih i tri srednje škole u Subotici.
Izvan Subotice, u nekoliko vojvođanskih mjesta, još oko 500 djece svake godine prati izborni predmet „Hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture“.