JOSIPOVIĆ PODUZETNICIMA

'Imamo kompatibilna gospodarstva! Surađujmo!'

14.07.2014 u 21:56

Bionic
Reading

Hrvatski predsjednik Ivo Josipović uputio je u ponedjeljak u Cavtatu poziv gospodarstvenicima iz zemalja regije da podrže one politike koje zagovaraju suradnju među državama jer tako osiguravaju ne samo svoj uspjeh već i uspjeh svojih zemalja

Šef hrvatske države je u večernjim satima stigao s predsjednicima zemalja 'Brdo-Brijuni procesa', koji se u utorak u Dubrovniku sastaju s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, na najveći skup gospodarstvenika jugoistočne Europe, Summit 100 u Cavtatu.

'Pozivam gospodarstvenike da podrže politike koje vode suradnji. Podržavajući suradnju podržavate svoj uspjeh i uspjeh svojih zemalja', rekao je Josipović, aludirajući na političke snage koje svojim djelovanjem koče suradnju, a time i gospodarski razvoj.

Zajednička nam je zadaća nas u regiji, ocijenio je hrvatski predsjednik, da učinimo sve da dostignemo one standarde koji postoje u EU-u.

'U tome imamo poteškoće, naslijeđene slabosti ali i političke razloge zbog kojih neke od aktivnosti koje bismo trebali poduzeti ne poduzimamo', rekao je.

Prema njegovim riječima, neke politike gospodarsku suradnju tretiraju kao nešto loše.

'No, treba im reći da rade loše svojim ekonomijama', dodao je Josipović. Istaknuo je da je zadaća političara da osiguraju dobar život svojim građanima tako što će osigurati kvalitetna gospodarstva.

'Imamo kompatibilna gospodarstva, resurse koji se nadopunjuju i tvrtke koje mogu dobro surađivati i to otvara neke perspektive koje bez suradnje ne bi postojale', ustvrdio je Josipović.

Njegov srbijanski kolega Tomislav Nikolić kazao je da svaka država može biti vodeća u nečemu, ali da je teško malim zemljama biti uspješan na velikim tržištima.

'Mi smo u krizi. Oslonac vidimo u tome da radimo svi zajedno', rekao je Nikolić.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović izlaz za slaba gospodarstva vidi prije svega u političkoj stabilnosti, podsjećajući koliko ratovi i političke krize mogu unazaditi gospodarstvo.

'Moramo jamčiti političku stabilnost i sigurnost investicija', kazao je Izetbegović.

Ostali čelnici zemalja 'Brdo-Brijuni procesa' složili su se s ocjenama svojih prethodnika s kojima će u utorak, zajedno s kancelarkom Merkel, raspravljati o 'konsolidaciji europskog prostora', tj. proširenju, infrastrukturnim projektima i energetici.

Uz domaćina Ivu Josipovića, u dubrovačkom Kneževom dvoru sastat će se predsjednik Slovenije Borut Pahor, predsjednik Albanije Bujar Nishani, članovi Predsjedništva BiH Izetbegović, Željko Komšić i Nebojša Radmanović, predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, kosovska predsjednica Atifeta Jahjaga, predsjednik Makedonije Gjorge Ivanov i Srbije Nikolić te Angela Merkel kao počasna gošća.

Summit 100 je predsjednicima regije poslužio kao uvod u sutrašnji skup u Dubrovniku gdje će detaljnije govoriti o oblicima političke te posljedično tome i gospodarske suradnje.

Summit 100, najveći poslovni skup poslovnih lidera jugoistočne Europe, okupio je u Cavtatu predstavnike najvećih tvrtki u regiji, njih više od stotinu. Ovo je treći takav skup i održava se pod motom 'Dogovor za novo doba'.

Prethodna dva skupa su bila održana u Srbiji i Crnoj Gori. Uoči obraćanja predsjednika osam zemalja, Damir Kuštrak, predsjednik organizacijskog odbora summita i potpredsjednik Agrokora, kazao je da 'poslovni lideri regije imaju interes da ovaj dio Europe konačno krene naprijed nakon više od 20 godina tranzicije'.

'Da bi se biznis razvijao čitava regija bi trebala funkcionirati znatno bolje nego do sada', dodao je.

Najveće zanimanje su sudionici Summita 100 pokazali za energetske projekte, proizvodnju hrane i turizam, a uz ova tri sektora tijekom dvodnevnog skupa će razgovarati i o građevini, transportu i logistici, farmaceutskoj industriji i informatičkom sektoru. Također će razgovarati o poslovnoj suradnji unutar pojedinih industrija i jačanju konkurentnosti nacionalnih ekonomija.

Summit 100 želi biti trajna platforma i mjesto susreta najistaknutijih poduzetnika i gospodarstvenika iz Hrvatske, Slovenije, Srbije, Crne Gore, BiH, Makedonije i Kosova.